Bülent Demirlek: “Hakemleri Zor Günler Bekliyor”

0 Yorum

Kaynayan Kazan : Hakem Camiası isimli röportaj dizimizin ilk bölümünde Üst Klasman Yardımcı Hakemi Arkın Akgöl ile hakemliği bırakmasını, yaşadıklarını, ikinci bölümünde de Merkez Hakem Kurulu (MHK) Eski başkanı Ertuğrul Dilek ile MHK’yı konuştuk.

Uğur Temel(UT): A Klasman hakem Abdullah Yılmaz, maçı öncesi Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı’nın kendisini, hakemlik geleceği açısından tehdit ettiği gerekçesiyle; Üst Klasman Yardımcı Hakemi Arkın Akgöl de, maç sırasında kopan aşil tendonunun tedavisi sürecinde MHK’nın kendisini maddi- manevi yalnız bıraktığımı belirterek, hakemlik hayatlarını noktaladılar. Siz, hakemlerin sendikası düşüncesi ile kurulan Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri (TFFHGD) Derneği eski Genel Başkanısınız. Üyeleri istifa eden dernek ne yapmalıydı? 

Bülent Demirlek (BD): Abdullah Yılmaz ve Arkın Akgöl’ün başına gelenler üzücü, camiamız adına utanç verici. Dernek, hakemlerin haklarını korumak, hakemlerin gerek futbol kamuoyu içerisindeki aksaklıkta arkasında olması lazım. Şu anki dernek başkanı Abdurahman Arıcı, üçüncü kez adaylığını açıkladı. Sayın Arıcı’nın görevde olduğu süre içinde hakemlerin başına gelenlerde ne yaptı? Açıklama bile yapmadı. Haksızlığa uğrayan arkadaşlarımız, hep yalnız bırakıldı. İki üyesi, iki faal hakem kamuoyu açıklaması ile hakemlik hayatını noktalıyor, kendisi yaklaşan Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) seçimleri için adaylığını açıklıyor. Arkın Akgöl’ün maç esnasında aşil tendonu kopuyor, tedavi masrafının sadece 10 Bin lirasını karşılıyor Türkiye Futbol Federasyonu(TFF). İyi de Arkın, sokakta gezerken sakatlanmadı ki. Maç esnasında sakatlandı, gazi gibi düşünmek lazım. TFF, çok büyük gelirlere sahip. Arkın Akgöl’ün tedavi masrafı 23 Bin lira tutmuş, 10 Bin lirasını vermişler; “bu kadarlık sigortalamıştık” diye. Değer miydi 13 Bin lira için? Bu arkadaşımız 17 yıl Süper Lig’de görev yaptı. Abdurahman Arıcı, gerekli girişimleri yapmış olsaydı, bu sorunun yaşanmayacağını düşünüyorum. Abdullah Yılmaz için sıkıntılı bir atama yapıyor MHK. Amaç, hakemi kazanmak mı kaybetmek mi? Federasyon, Merkez Hakem Kurulu ve Dernek arasındaki kopukluktan dolayı, hakem camiası güvenini kaybetmiştir. Liglerin önümüzdeki haftalarında, hakemleri zor günler bekliyor. Dernek Başkanı adaylığını açıklamadan önce, hiç olmazsa bir açıklama yapsaydı. Zamanında bu haksızlılar bana ve Vedat Yüksel’e yapıldığında, genel salonuna girmemiz engellenmeye çalışıldığında, arkamızda kimse yoktu. Zamanında biz bu haksızlıklara karşı mücadele etmiştik.

UT: TFF, Mentörlük ve Gözlemcilikte 65 olan yaş haddini 70’e çıkardı. Bu karardan sonra 67 yaşında olan Abdurrahman Arıcı, bir kez daha TFFHGD Genel Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Sizin yorumuz nedir?

BD:  Takdir kamuoyunundur. Ancak, göreve geldiği günden beri Sayın Arıcı’nın hakemler için yapmış olduğu bir şey yok ki?  Faal hakem olmasam bile olup bitenlerden haberim var. Bu karar, hakemlerin hakkını savunmak yerine bir kişinin hakkını savunmak için alınmıştır. Kişilere göre yönetmelik değiştiği sürece;  birçok hakem birçok değer küskün bir şekilde bu camiadan çekilecek. Abdurrahman Arıcı için benim bir şey söylememe gerek yok ki, icraatları ile ortada.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş