Çller’in istediği partinin Genel Başkanı:‘Devletin belli şeyleri özelleştirilmez’

0 Yorum

Türkiye’de adeta bir siyasi parti enflasyonu yaşanıyor. 2018’de yapılan son seçimlerden sonra birçok parti kuruldu. Bazılarını kamuoyunda çokça duymamıza rağmen az ya da hiç duymadığımız partiler de var. Bunlardan birisi de Büyük Türkiye Partisi. Eski Başbakan Tansu Çiller’in genel başkan olacağı iddialarıyla bilinen partinin Genel Başkanı Röportajlık’a konuştu.

ERCAN KÜÇÜK

Eski Başbakan Tansu Çiller iktidarları döneminde yaptığı özelleştirmelerle de hatırlanıyor. Hatta 24 Kasım 1994’te Başbakanken, Özelleştirme Yasası’nın gece Meclis’ten geçmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında: “Bugünü çocuklarınıza, torunlarınıza anlatırken, ‘Türkiye, coğrafi bölgesindeki son sosyalist devlet olmuştu. Biz onu yıktık’ diyeceksiniz” demişti.

Çiller geçtiğimiz aylarda siyasete yeniden döneceği, kendisini merkez sağda tanımlayan Büyük Türkiye Partisi’nin başına geçeceği haberleriyle gündeme gelmişti. Konuyla ilgili partinin twitter hesabında ‘Cumhurbaşkanı adayımız Tansu Çiller’dir’ şeklinde yapılan bir haberin kupürü paylaşılmış. Partideki yetkili isimlerden olan ve Çiller’e yakınlığı ile bilinen Ömer Bilgin, “Sayın Başbakan (Çiller) için hazırlık yaptık. Sayın Başkan elbet düşünecek” demişti. Ancak bu olay gerçekleşmedi. Büyük Türkiye Partisi’nin parti programını dünkü haberimizde genişçe yazmıştık. Parti yaptığı açıklamada 14 Mayıs’taki seçimlerde Tayyip Erdoğan lehine çekildiğini açıkladı.Bu konuyu partinin en yetkili ismi Genel Başkan Hüseyin Durmaz’a sorduk. Durmaz, verdiği cevapta “Bu konuyla ilgili yüzyüze gelirsek açıklama yaparım.” İfadelerini kullandı.

BERAL EKONOMİ-ÖZERKLİK KARŞITLIĞI

Ekonomi anlayışını modern liberal ekonomi olarak tanımlayan Büyük Türkiye Partisi, özelleştirme konusunda Tansu Çiller’in tam karşısında yer alıyor gibi gözüküyor:

“Ülkemizde özelleştirme silahsız bir işgale dönüşmüştür. Özelleştirme siyasilerin “rüşvet kapısı” haline dönüşmüştür. Özelleştirme basit bir mülkiyet devri değildir. Uluslararası sermaye ve şirketlerin egemenliği, topraklarımızda her geçen gün sınırlarını genişletmektedir. Özelleştirilme adı altında devletin fabrikaları, yeraltı ve yerüstü tüm zenginlikleri yağmalanmıştır. Bütün eski özelleştirme uygulamaları tekrar gözden geçirilerek değerlendirilerek eski özelleştirmeler mercek altına alınacak ve suçlular hâkim önünde hesap verecektir.

‘TÜRK TELEKOM’U ÖZELLEŞTİRMEZDİM’

Çiller’in iktidarları döneminde yaptığı özelleştirmelerle anıldığını hatırlattığımız Durmaz, “Parti programı hakkında bu kurucu genel başkanın benim programım. Ben bunu savunuyorum başkası geçer onu savunur. Ben partiyi bu şekilde kurdum. Devletin belli şeyleri özelleştirilmez. Mesela Türk Telekom. Ben olsaydım özelleştirmezdim.” dedi.

ÇİLLER İMZALAMIŞTI, GÜNCELLENSİN İSTİYORLAR

Büyük Türkiye Partisi, Dış Politikalar başlığında, Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde Yürürlüğe girdiği 1 Ocak 1996’dan bu yana Türkiye’nin aleyhine işlediği eleştirilerine hedef olan Gümrük Birliği anlaşmasının da tekrar gözden geçirilmesi ve ülkemiz menfaatleri doğrultusunda gerekirse bu konuda radikal kararları uygulamak gerektiğini söylüyor. Yunanistan’ın işgali altında bulunan Ege Adaları’nın geri alınması gerektiğini de programına koymuş.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş