Derbiyi Fred değil İsmail Kartal belirler – Musa Uçan yazdı

0 Yorum

Fikstür kaydırmalı hafta içi programının en dikkat çeken maçında Fenerbahçe, Kayseri’de kendi oyununu baskın biçimde sahaya koyarak en zor dört deplasmanın ikincisinden de üç puan çıkartmayı bildi.

Maçın sonuna kadar iyi bir maç yöneten Zorbay Küçük’ün Fred’e gösterdiği kırmızı kart ise, galibiyet sevincine şüphesiz gölge düşürdü.

Fredsiz Fenerbahçe derbide ne yapar?

Fenerbahçe cephesinde derbi öncesi herkesin cevap aradığı tek soru: Fred yerine kim oynamalı?

Bence, Fred yerine “kim” oynamalı değil, Fredsiz “nasıl” bir oyun oynanacağı esas soru.

İsmail Kartal, sakatlığı döneminde Fred yerine denediği oyunculardan, Fred oyunu ve temposu bekleyince diğer oyuncular da verimsizlik anaforunda kaybolmuş, seri puan kayıpları yaşamıştı Fenerbahçe.

Merkez orta saha pozisyonunda oynamak istediğini röportajlarda da söyleyen İrfan Can, mevcut fiziksel formu ve temposu ile Fred’in yokluğunda 8 numara pozisyonunun şüphesiz en gözde adayı.

Fizik ve teknik olarak kariyer sezonunu geçiren milli yıldız yerine, topa basan ve ikili mücadelelerde sık sık yere düşen Crespo ve İsmail ikilisi, Galatasaray için avantaja dönüşebilir zira Okan Buruk’un öncelikli planı rakibi orta sahada durdurup tempoyu yönetmek olacaktır.

Diğer yandan sezon başından bu yana ilk defa beklenen oyunu son maçta sergileyip bir gol bir asiste galibiyete büyük katkı sağlayan Cengiz’in bu maçta da ilk 11 çıkması onu kazanmak adına da doğru olacaktır.

Roma’da Dzeko ile harika bir ikili olan Cengiz’in ortaları ve sürati, maçı çözmek için kilit rol oynayabilir.

Galatasaray sol beki istikrarsız

Leipzig zamanlarını mumla arayan Angelinho, bir türlü isteneni veremeyen Kazımcan ile bir türlü dikiş tutmayan Galatasaray sol beki, takımın en aksayan mevkisi.

Nitekim Okan Buruk’un Karagümrük maçında orada Barış Alper’i denemesi, bu istikrarsızlığın bir neticesi.

İrfan Can’a kıyasla çok daha komple bir kanat oyuncusu olan Cengiz’in sağda oynayacağı bir senaryoda Galatasaray, sol tarafından ciddi açıklar verebilir.

Zaha ve Kerem’in de geri koşu özellikleri olmadığını düşünürsek Abdülkerim için ekstra mesai gerektiren bir maç olur böylesi bir senaryo.

Fred’in yokluğu elbette Fenerbahçe oyun planı için çok büyük bir eksik ama sonucu onun yokluğu değil; Fenerbahçe teknik direktörünün o yokluğa bulacağı formül belirleyecek.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş