Musa Uçan yazdı: Sönük oyun, tatsız derbi

0 Yorum

Özellikle derbilerin belirleyici faktörlerinden bir tanesidir ev sahibi takım taraftarının coşkusu ve yarattığı baskı. Haftalardır beklenen derbinin hemen öncesinde hain terör örgütü ile çatışmalarda verilen şehitlerin matemi sebebiyle haklı bir durgunluk hâkimdi Kadıköy tribünlerine.

Derbi yazıma geçmeden önce bölücü terör örgütünü lanetliyor, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, ulusumuza başsağlığı diliyorum.

İki hoca da beraberliğe razıydı

Derbi önü analizimde İrfan Can’ın ortada, Cengiz’in sağda başlaması gerektiğini belirtmiştim ancak İsmail Kartal’ın, sebebini kimsenin çözemediği Crespo tercihini hiç hesaba katmadım.

Fenerbahçe orta saha ve hücum hattında Szymanski ve biraz İrfan Can dışında pres yapacak hiç kimse olmayınca, Toreira Demirbay ikilisi ile top tutmayı başaran Galatasaray, tempoyu da kendisi belirledi, topla da kendisi oynadı.

İlk yarıda ortaya çıkan %40’a %60 topla oynama yüzdesi, Galatasaray’ın kontrolü elinde tuttuğunun belirgin ispatı oldu.

Sürekli ve aktif pres, yıpratıcı baskı, dönen topları toplama, pas arası istatistiklerinde Fenerbahçe ve milli takımın en iyilerinden olan İsmail Yüksek’in sahada olmaması, takımın hücum hattını işlevsiz hale getirdi.

Pres, sertlik ve top kapma işini birileri yapmadığı zaman siz Tadic, Cengiz, Dzeko gibi oyunculardan bir şey bekleyemezsiniz.

Topu rakibe bırakıp, kazanılan toplarla tehlike yaratma stratejisi ile sahaya çıkıp, top kapacak adamı kenarda başlatarak kendi planınızı da sabote etmiş olursunuz.

İsmail Kartal kadroyu planlarken Crespo’nun hangi özelliğinden ötürü bu tercihi yaptı ve top kazanma, pres işini nasıl çözmeyi planladı anlamak zor.

İsmail Kartal kendisine zarar veriyor

10 senelik şampiyonluk özlemi, Fenerbahçe taraftarında şüphesiz bir gerilime sebep oluyor.

Kaybedilen puanlarda şimdiye kadar futbolcu, yönetim ve hakemlere yüklenen Fenerbahçe taraftarları, İsmail Kartal’a hiç toz kondurmadı.

Ancak kendi evinde beraberliğe razı ve edilgen oyun, kadro tercihi, rotasyonda taraftarların sevdiği Batshuayi, Kent, Mert Müldür gibi oyuncular kenarda adeta solup giderken Crespo, Zajc, Samet, King gibi isimlerin olabilecek her fırsatta doyasıya forma şansı bulması artık homurtuları beraberinde getiriyor.

Taraftar nezdinde geçen sene kredisi zaten tükenen bu isimlerde kimsenin görmediği hikmeti aramak, yerlerine oynayabilecek çok daha hazır oyuncular varken ısrarla bunları görmezden gelmek, Kartal’ın adaletini sorgulatıyor taraftara.

4 gün sonra Suudi Arabistan’da oynanacak Süper Kupa finalinde de Fred’in yanında Crespo tercihi olur ve o maç kaybedilirse, Kartal artık taraftarın eleştirilerini işitmeye başlayacaktır.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş