Eski CHP Milletvekili Sapan: ‘Kılıçdaroğlu ve ekibi derhal istifa etmeli’

0 Yorum

Aylardır Türkiye’de gündemin tek hakim konusu seçimler sona erdi. Cumhur İttifakı’nın beklenenin üstünde oy alması Millet İttifakı’nda özellikle CHP içinde tartışmaları beraberinde getirdi. Üstüste olumsuz koşullara rağmen Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı olması da rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinin tartışılmasına neden oldu.

ERCAN KÜÇÜK

Millet İttifakı ilk toplanmaya başladığından beri Cumhurbaşkanı adaylığı üzerine birçok iddia ortaya atıldı. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun isimleri anketlerde önde çıkmasına rağmen günün sonunda Kılıçdaroğlu ortak aday oldu. 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta yapılan seçimlerde ise kaybeden isim Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olduktan sonra ilk ihraç ettiği isimlerden Eski CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan ile seçim sonuçlarını konuştuk. Kılıçdaroğlu’nun adaylığına büyük tepki gösteren Sapan, Millet İttifakı’nın da Deva ve Gelecek Partisi’ne yaradığını vurguladı. Sapan’ın sorularımıza verdiği cevaplar şu şekilde:

‘DOĞRU ADAY KILIÇDAROĞLU DEĞİLDİ’

-Aday belirlenmeden önce kamuoyunda Kılıçdaroğlu’ndan başka isimler konuşuluyordu. Doğru aday kimdi sizce?

Kemal Kılıçdaroğlu hiçbir açıdan doğru aday değildi. Genel seçmenin aradığı donanım, karizma, liderlik ruhu, entelektüel birikim (özellikle Baykal döneminde yükselen çıta açısından),en önemlisi de ikna yeteneği, Kılıçdaroğlu’nun en eksik yanlarıydı. Bugüne kadar çizdiği zikzaklar onu seçmenin kafasına inandırıcılıktan uzak tutarsız bir siyasetçi olarak işledi. Bu, aşılması imkansız bir engeldi. Özellikle 20 senelik, güçlü ve retorik açısından üstün olmakla birlikte, seçmenleri tarafından sevilen bir rakip karşısında eli kolu bağlı kalmak gibi bir şeydi! Sabanın traktör ile yarışı gibi bir şeydi! Bu açıdan baktığınızda maça 6-0 mağlup başlıyordu.

Bence doğru aday Kılıçdaroğlu haricindeki herkesti. Oldukça donanımlı, toplumun her kesiminden gönüldaş bulabilecek, Türkiye’yi dış dünyada da temsil edebilecek niteliklere sahip çok güçlü adaylar vardı. Ama olmadı. Oysa toplum değişime, yeni bir anlayışa aç ve hazırdı. Maalesef bu fırsat kaçtı.

-CHP’nin aldığı oyu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce başarılı mı?

Alınan oy YCHP’nin ya da Kılıçdaroğlu’nun değil, sıkışmış bir toplumun 2 seçenekten birini tercih etme zorunluluğundan kaynaklanan bir rakam. Oran bizi şaşırtmamalı. Zira seçenek yoktu. Sadece 2 seçenekli bir seçimde alınan hiçbir oy başarı hanesine yazılamaz. Zira oyların önemli bir bölümü seçeneksizlik dolayısıyla verilen oylardır. Bu bakımdan Kılıçdaroğlu ve ekibi son derece başarısızdır. Ve derhal istifa etmelidir.

Denenmeyen hiçbir yol, yöntem kalmamıştır. İstifa etmeme gerekçesi olabilecek yeni ve denenmemiş bir motivasyon aracı da yoktur. Bu, öylesine büyük bir başarısızlıktır ki, Türkiye’nin siyasi geçmişinde tek bir örneği yoktur.

Kılıçdaroğlu dost düşman herkes ile işbirliği yaptı, partinin kurucu ilkelerine ihanet etti, kendi örgütlerini yok saydı, hem Türkiye Cumhuriyeti’ni hem CHP’yi kuran büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bile inkar etti. Ne pahasına? İktidar olma pahasına ama tüm bunlara rağmen olamadı. Kimi zaman İslamcı, kimi zaman solcu olmaya çalıştı. Bazen liberal, bazen de demokrat olmaya çalıştı.

Mezhepçi de oldu, etnikçi de. Semazenler bile hızına erişemedi… Bir ara fakir de olmaya çalıştı ama ETRO marka gömleğini gizleyemedi! Bir tek Atatürkçü olmadı! Olamazdı da zaten. İthal ettiği beden ve konuşma dili yakayı ele verdirirdi. Onun kafasının içinde Atatürk düşmanlığı var. Onun kafasının içinde cumhuriyetten intikam alma duygusu var. Onun kafasının içinde cumhuriyet ile hesaplaşmak için yanıp tutuşanları, görevi gereği onurlandırmak var. Bu nedenlerle partiden derhal uzaklaştırılmalıdır.

YEREL SEÇİMLER HEZİMET OLACAK!

-İttifaktaki Deva Partisi, Gelecek ve Saadet Partilerinin katkıları tartışılıyor. İttifak kime yaradı?

İttifaktan en karlı çıkan parti Deva ve Gelecek’tir. YCHP’yi resmen kekleyerek müthiş bir başarıya imza attılar. Hiç de hak etmeden 40 milletvekili aldılar. Burada tek üzüldüğüm emektar CHP örgütü ve seçmenidir. Onların beklentilerini, umutlarını ve geleceğini çal (dır) dılar, çaresiz bıraktılar. Onları tekrar motive etmek artık çok zor. Tam da bu nedenle yerel seçimler hezimet olacak!

-CHP’de genel başkanlık tartışmaları devam ediyor. Bir yandan da Kılıçdaroğlu’nun istifayı düşünmediği iddia ediliyor. Sizce Kılıçdaroğlu devam etmeli mi? Hayırsa yerine kim gelmeli?

CHP’nin başına kimin geçeceğinden çok hangi anlayışın geçeceği önemli! Mevcut yönetimin anlayışı devam ederse CHP tabela partisi olacaktır. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi kendi genlerine dönmelidir. Çare Mustafa Kemal Atatürk’tür. Alınacak ilham ve ders Nutuk’ta yazılıdır!

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş