İyi Parti’de kurultay günü: Kimler geldi kimler gitti?

0 Yorum

İyi Parti’nin 3. Olağan Kurultayı, bugün yapıldı. Kurultayda yeniden genel başkan seçilen Meral Akşener’in Genel İdare Kurulu da belli oldu. Delegeler, 50 üyeden oluşan Genel İdare Kurulu’nu (GİK) da oyladı. Yeni GİK’te, Başkanlık Divanı’nda yer alan 6 isim kendine yer bulamadı.

ERCAN KÜÇÜK –BERAT KARAASLAN

Seçim sonrası muhalefette yaşanan tartışmaların ardından merakla beklenen İyi Parti Kurultayı bugün tamamlandı. Meral Akşener’in tek aday çıktığı kongrede seçim blok liste ile yapıldı. 50 kişilik GİK büyük oranda değişti. Röportajlık’ın edindiği bilgiye göre listelerin hazırlanmasında Uğur Poyraz, Ümit Dikbayır ve Buğra Kavuncu’nun etkisi oldu. Bu kapsamdaki isimlerden birisi de Beylikdüzü İlçe Başkanı Erol Karapınar oldu. Karapınar, Buğra Kavuncu’ya en sadık isimlerden birisi olarak gösteriliyor. Kurultayın en büyük süprizi ise Eski MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın İyi Parti’ye katılıp, GİK listelerine girmesi oldu. 34’ü yeni isimlerden olmak üzere 50 kişilik yeni GİK’te yer alan dikkat çekici isimler şunlar oldu:

50 KİŞİLİK LİSTEDE 34 YENİ İSİM

Yakın dönemde Meral Akşener Başdanışmanı olarak atanan Ahmet Zeki Üçok, MHP Kurucusu Alparslan Türkeş’in kızı Ayyüce Türkeş Taş, “Biz İYİ Parti olarak belediye kazanmak istiyoruz. İYİ Parti olarak bizim yerel yönetimlerdeki gücümüzü göstermek istiyoruz” sözleriyle gündeme gelen Ümit Özlale, Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, Bilge Yılmaz, Genel Başkan Danışmanı Turhan Çömez, Gazeteci Selcan Hamşioğlu.

Yeni GİK’te yeni dönem milletvekili seçilen bazı isimlere de yer verilmemesi dikkat çekti. Ciddi Gazete’nin haberine göre GİK’te yer almayan milletvekilleri şöyle:

Koray Aydın (Ankara), Şenol Sunat (Manisa), Yasin Öztürk (Denizli), Müsavat Dervişoğlu (İzmir), Dursun Ataş (Kayseri), Lütfü Türkkan (Kocaeli), Erhan Usta (Samsun), Adnan Beker (Ankara), Yüksel Arslan (Ankara), Aykut Kaya (Antalya), Ahmet Eşref Fakıbaba (Ankara), Turan Yaldır (Aksaray), Lütfullah Kayalar (Yozgat), Hakan Şeref Olgun (Afyon), Yüksel Selçuk Türkoğlu (Bursa), İdris Nebi Hatipoğlu (Eskişehir), Mehmet Mustafa Gürban (Gaziantep), Nimet Özdemir (İstanbul), Ersin Beyaz (İstanbul), Seyithan İzsiz (İstanbul), Hüsmen Kırkpınar (İzmir), Ünal Karaman (Konya), Adnan Şefik Çirkin (Hatay), Rıdvan Uz (Çanakkale), Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu (İstanbul), Mehmet Salim Ensarioğlu (İstanbul), Mustafa Cihan Paçacı (İstanbul), Burhanettin Kocamaz (Mersin), Mehmet Akalın (Edirne), Bilal Bilici (Adana), Ahmet Ersagun Yücel (İstanbul), Hasan Toktaş (Bursa), Yavuz Aydın (Trabzon)

Genel İdare Kurulu’nda 34 İsim İlk Defa Seçildi. İlk defa GİK seçilenler şöyle:

1-Bilge Yılmaz

2-Ümit Özlale

3-Sevinç Atabay

4-Ayfer Yılmaz

5-Kürşad Zorlu

6- Ayyüce Türkeş Taş

7-Ömer Karakaş

8-Turhan Çömez

9-Buğra Kavuncu

10-Selcan Hamşıoğlu

11-Ayşe Sucu

12-Hüseyin Özlük

13-Mustafa Veysel Güldoğan

14-Oktay Vural

15-Berna Sukas

16-Rıdvan Yalçın

17- Ali Demir

18- Ahmez Zeki Üçok

19-Alpaslan Yücel

20-Taner Demirer

21- Birol Aydemir

22- Türker Yörükçüoğlu

23-Sedat Aksakallı

24-Ece Güner

25-Yetkin Öztürk

26- Ali Gökdemir

27-Erol Karapınar

28-İmren Tüfekçi

29-Orkun Kanber

30- Ayşen Kurt

31- Emin Yetin

32-Raşit Emir Süer

33-İrem Yaman

34-Fatih Koca

BAŞKANLIK DİVANI SİL BAŞTAN

İyi Parti’de parti yönetiminin yer aldığı Başkanlık Divanı’ndaki bazı isimlerin de yeni GİK’te yer almaması dikkat çekti. Başkanlar Kurulu Bir önceki dönem Başkanlık Divanı üyesi olan 6 isim yeni dönemde Genel İdare Kurulunda yer almadı. Bu isimler şöyle;

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı olan Koray Aydın, Seçim İşleri Başkanı Şenol Sunat, Uluslararası Politikalar Başkanı Ahmet Kamil Erozan, Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanı Rıdvan Uz, Daha Ortadoğu Politikaları Başkanı Mehmet Salim Ensarioğlu, Kurumsal İlişkiler Başkanı Cihan Paçacı

Değişim tartışmalarının yaşandığı bir dönemde kurultayını gerçekleştiren İYİ Parti, kadrolarını yenilerken Meral Akşener’in geçtiğimiz döneme göre yeni bir Başkanlık Divanı kurması bekleniyor. Yeni Başkanlık Divanı’nda yeni GİK üyelerinden Buğra Kavuncu, Kürşat Zorlu ve Oktay Vural’ın Başkanlık Divanında yer alması yüksek ihtimal gözüküyor. Bahadır Erdem ve Metin Ergün yerini korurken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 14 yıl boyunca özel kalemi olarak görev yapan Ömer Karakaş’ın da Teşkilatların başına geçmesi bekleniyor. İyi Parti tüzüğüne göre Genel Başkan Akşener’in Başkanlık Divanı’na GİK üyeleri dışından 3 kişi atama hakkı bulunuyor.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş