“Fener Cila Çekti” – Musa Uçan Yazdı

0 Yorum

Deplasmanda Belçika liderini 3 golle devirip, Konferans Liginde çeyrek final kapısını aralayan Fenerbahçe bu maçtan 3 gün sonra kendi evinde Pendikspor’u ağırladı.

46 faul, 3 kırmızı ve 12 sarı kartın çıktığı, uzatmalarla beraber 59 dakika süren ilk yarıda topun 20 dakika oyunda kalabildiği gergin maçı Fenerbahçe, geri düşmesine rağmen son 10 dakikada koparıp 3 puana 4 golle ulaştı.

Kadir Sağlam kontrolü ilk yarıda kaybetti

Ligde kalma mücadelesi veren ve kadro kalitesi olarak bunu hak ettiğine de inandığım Pendikspor, ilk yarıyı yerde geçirdi desek yeridir.

Fenerbahçe gibi zorlu bir deplasmanda, kümede kalmaya oynayan bir takımın zaman geçirmek istemesi doğal karşılanabilir ancak hakemlerin öncelikli görevlerinden bir tanesi de topun oyunda kaldığı süreyi artırmak, maçı soğutma girişimlerine izin vermemektir.

FIFA’nın tüm Ar-Ge çalışmaları ve yeni kurallar da, topun oyunda daha çok kaldığı ve seyir zevki daha yüksek maçlar oynanmasına yönelikken hakem Kadir Sağlam’ın ilk yarıda istisnasız her ikili mücadeleye faul çalması maçı çığrından çıkardı.

Omzu üzerine düşüp, darbeyi kafasına aldığı yönünde şikayette bulunan, sedye ile çıktığı sahaya sadece 1 dakika içinde koşarak giren Pendiksporlu oyuncuyu görünce muhtemelen Sağlam da bir şeylerin kontrolünü kaçırdığına emin olmuştur.

Fenerbahçe sahada kalmalı

Ligin son düzlüğüne girilirken sinirlerin gerilmesi her halükarda normal. Üstelik bu sene, öyle görünüyor ki lig tarihinin puan ve gol rekoru da kırılacak gibi zira hem Galatasaray hem de Fenerbahçe, kadro kaliteleriyle diğer rakiplerine tur bindirmiş durumda.

Geçen sezonun şampiyonu Galatasaray, bu aşamada stres yönetimini doğal olarak daha iyi yapıyor zira üzerlerinde, Fenerbahçe kadar fazla bir baskı yok.

Tarihinin şampiyonluğa en uzun süre hasret kaldığı dönemini yaşayan Fenerbahçe’nin daha fazla strese girmesi, iç sahada bunu net olarak yaşaması da son derece doğal.

İsmail Kartal ve talebelerinin omzuna yüklenen bu stres yükü mutlaka yıpratıcı ama yine şüphe yok ki Fenerbahçe, kulaklarını tıkayıp sahaya odaklanırsa alamayacağı başarı yok.

Doğru taktik ve kadro tercihi kadar, takımı saha dışı polemiklerden uzak tutmak da deneyimli teknik adam için kritik bir iş bu süreçte.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş