Hadi amcalara bir şarkı söyle!

0 Yorum

Yeteneğin ta kendisi Oğuzhan Koç. Yazıyor, oynuyor, sunuyor, söylüyor… Üstelik çok esprili, çok da tatlı. Buluştuk. Çocukluğunu, ailesini, seyircinin ve kızların ilgisini, şöhretin onu şımartıp şımartmadığını sorduk. Ekip arkadaşlarını çekiştirdik. Elbette sözleri, muhteşem şarkılarını, şarkı sözlerini konuştuk. Söyleşi boyunca da hep güldük.

Bana komik bir şey söylesenize… Ya da beni güldürecek bir şey söyleyin desem ilk cümleniz ne olur? “Hayda çattık!” mı dersiniz?

Haydaaaa çattık derim tabii ki (gülüyor). Valla küçüklükten beri “Hadi amcalara bir şarkı söyle” denince kalakalan bir çocuktum. Bu hissi biliyorum yani…

Ama ilk defa biri “Hadi amcalara komik bir şey söyle” dedi, yine kalakaldım (kahkahalar).

“Hadi bakalım göster marifetini” demeye meraklıyızdır ya sokaktaki izleyiciden böyle istekler geliyor mu?

Geliyor tabii… İzmir’de bir yakınımın cenazesinde yanımıza gelip “Hiç de komik değilmişsiniz. Yapsanıza bir şaka gülelim” diyen bir abi oldu mesela.

Çok Güzel Hareketler Bunlar hayatınıza girdiği gün yaşamınızın en renkli günleri başlamış… O ilk günleri anlatır mısınız? Nasıl bir heyecan, mutluluk yaşadınız?

BKM Mutfak komedi kulübünde yüz kişilik bir barda bütün yıl aynı altı skeci oynuyorduk. Yılmaz (Erdoğan) abi bir gün geldi ve “Artık her hafta altı skeç yapacaksınız hem de televizyonda yapacaksınız” dedi. “İşte beklediğim fırsat geldi” diye sevineceğime, ‘her hafta nasıl 6 skeç yazarız’ diye stres yapmaya başladım. Özellikle yazan ekip o kadar çalıştı ki; ben mesela sokakta tanındığımı 6-7 ay sonra fark edebildim (gülüyor).

Hayatınızı kimler renklendirir diye sorsam…

Şu an etrafımdaki insanlar sayesinde hayatım gayet renkli aslında.

Peki, kimler ve neler hayatınızı karartır?

Hayat karartmak büyük cümleymiş. Sevdiğim birini kaybedersem kararır herhalde.

ŞIMARDIM TABİİ

Kızların ilgisi, seyircinin ilgisi, televizyon programı, şarkılar, klipler… Şımardınız mı?

Şımardım tabii… Niye şımarmayayım ki? Biri seninle durduk yere fotoğraf çekilmek istese. Çok uzak şehirlerden talk Show’una gelip bütün gece senin muhabbetini dinleyecek diye o rahatsız minderlerde saatlerce otursa…

Yaptığın konseri daha önde izleyebilmek için 6-7 saat önce gelip kapıda beklese… Klibini izleyip çok beğendiğini, her gün tekrar tekrar izlediğini Twitter’dan yazsa.Ve bunları yaşayıp da bana “Hiç şımarmadım” desen inanmazdım (gülüyor). Benim şımarıklığım, tüm bunların kıymetini, değerini bilip tadını çıkarmaya çalışmak.

Hadi bize yaptığınız bir şımarıklığı anlatın…

Geçen gün ‘3 Adam’ın kulisine koyulan çikolataları’ program bitince çalıp eve götürdüm. Hepsini yedim. Bir şımardım bir şımardım anlatamam (kahkahalar)

Nasıl bir çocuktunuz? Evin efendi oğlu mu yoksa yaramazı mıydınız?

Genelde efendiydim. Yaramazlığı çok çakalca yapardım o yüzden kimse benim yaptığımı düşünmezdi zaten.

Ailenizden aldığınız ilk cezayı hatırlıyor musunuz?

Hiç ceza almadım valla.

Öğretmen bir annenin oğlu olmak evde de disiplinli olmayı mı gerektiriyordu?

Evde dengeli bir disiplin vardı. Annemin öğrencisi değildim, sonuçta oğluydum. O da bu dengeyi hep çok iyi kurmuştur. Ama dersleri salmama da hiç izin vermemiştir tabii.

BİR TÜRLÜ İNANAMIYORSUN

Bir gün şarkılarınızın ünlü isimler tarafından söyleneceğini hayal eder miydiniz?

Bir şarkı yaptığımı, o şarkının güzel olduğunu, ünlü sanatçıların o şarkıları söylemek istediğini… Sonra kendi albümümü yaptığımı hepsini hayal ederdim. Ama hayal işte… Gerçek olacağına çok ihtimal vermiyorsun. Olunca da bir türlü inanamıyorsun. Şükür diyelim (gülüyor).

Acun Ilıcalı, Yılmaz Erdoğan… Arkanız epey sağlam, kale duvarı gibi… Gerisini sizden dinleyelim mi?

Gerisini biliyorsunuz aslında… İkisi de çok büyük, çok önemli isimler. Yılmaz Abi Hocam, ustam; bana mesleğimi öğreten, farkındalığımı deniz seviyesinden arşa çıkaran kişi. Acun Abi ise televizyonculuğun kitabını yazmış. Bizim gibi hevesli adamlara da tecrübelerini anlatmaktan hiç çekinmeyen, çalışılabilecek en iyi kalpli, en tatlı, en adil patron, abi, arkadaş.

Şarkılar size kendini nasıl yazdırır?

Valla billa bilmiyorum (gülüyor).

Günün hangi anı hangi saati sözler aklınıza üşüşür?

Gece olmadan, herkesin uyuduğunu bilmeden görmeden, yalnız kalmadan hiçbir şey üşüşmez aklıma. Herkesin günle işi bitince benim mesaim başlıyor genelde.

GİDEMİYORUM BARİ ŞARKI YAPAYIM

“Gitsem Diyorum” şarkınızdan yola çıkarak sormak istiyorum. Bir an her şeyi ardınızda bırakıp çekip gitme isteği duyar mısınız? Ve bu hangi durumda olur?

Çekip gitmek herkesin aklının bir köşesinde hep vardır aslında. Ama kimse dillendirmez de yapmaz da. Ben de çok gitmek isteyip de yapamadığım bir gün ‘istediğimi yapamıyorum, şarkısını yapayım bari” dedim.

“Olmadığın zaman ben de olmam” dedirten biri oldu mu hiç hayatınızda?

Olmuştur tabii (gülüyor).

Ser verip sır vermiyorsunuz. “Ah aşk olunca meşk olunca ben yokum hiçbir tarafında” diyorsunuz ya şarkıda bu sözlerden aşkla meşkle işi olmayan birini mi anlamalıyız?

Aslında tam tersi… Konu aşk olduğunda hiç hatırlanmayan, umursanmayan bir adam “Neden?” diyor şarkıda. “Madem aklında yokum. O zaman gitsem diyorum” diyor.

Peki, siz. Sizin aşkla meşkle işiniz olur mu? Şarkı sözleriniz başınıza gelenlerden mi çıkar?

Şarkı sözlerimin hepsi başıma gelenler değil aslında. Bazen yaşanmış bir şeye dışarıdan üçüncü bir göz olmak da güzel oluyor. Yoksa 10 aşk şarkısı yapacak kadar aşk acısı yaşamak adamı kanser eder (gülüyor).

“Çiçekten çok yoluma mayın koyuyor” sözlerinizdeki gibi sizin de yolunuzu tıkamak isteyenler olur mu?

Olmadı valla… Ya da ben fark etmedim. Bu arada şarkıların sözlerinin incelenmiş olması çok mutlu etti beni valla teşekkür ederim (gülüyor).

Skeç ya da oyun metni yazmak isteyen gençlere birkaç tüyo vermenizi istesek…

Konularını da şakalarını da hayatın içinden seçsinler. Bir önermeleri olsun. Skeç bittiğinde yeni ya bir şey söylemiş olsunlar ya da bildiğimiz bir şeyi bambaşka bir yolla söylemiş olsunlar.

EKİBİN GICIĞI DA GEVEZESİ DE…

Sizin üçlünün arasını ne bozar?

Henüz bir şey bozamadı… Arıyoruz (gülüyor).

Ekibin gıcığı kim?

İbo

En gevezesi?

İbo

En komiği?

İbo

En dağınığı?

Aslında Eser ama İbo diyeyim seri bozulmasın (kahkahalar).

Onları kızdıracak bir şey söylesenize…

İkisinden de bayağı iyiyim.

Bir aradayken kızlardan konuşur musunuz?

Bilmem hatırlamıyorum…

Kim çabuk âşık olur ve hep teselliye ihtiyacı vardır?

Eser biraz hızlı yaşıyor aslında… Ama teselli dinleyemeyecek kadar hızlı (gülüyor).

 

Sibel Ateş Yenigün 29.03.2015

AKŞAM

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş