Lefter Küçükandonyadis’in Son Röportajı

0 Yorum

Lefter Küçükandonyadis’in son röportajı, FANATİK gazetesinde çıkmıştı. Ordinaryüs; Fenerbahçe aşkının tarif edilemeyeceğini söylerken şu ifadeyi kullanmıştı: ‘Kalbini sök ver’ deseler, söküp veririm…

Basına konuşmaktan ısrarla kaçınan Lefter Küçükandonyadis,  17. şampiyonluğun ardından 24 Mayıs 2007’de FANATİK’e konuşmuş, “Fenerbahçem için kalbimi isteseler, söküp veririm” demişti.

Futbolculuğu ve kişiliğiyle tüm sporseverlerin kalbinde taht kuran Fenerbahçe ve Türk futbolunun Ordinaryüs lakaplı Efsane’si Lefter Küçükandonyadıs, ısrarla gelen röportaj taleplerini hep geri çevirmiş, konuşmaktan kaçınmıştı. 17. şampiyonluğun ardından Büyükada’da evinin önünde dinlenirken yakaladığımız Lefter, ısrarlarımıza dayanamayıp, Fenerbahçesi ile ilgili duygularını dile getirmişti. 24 Mayıs 2007’de yayınlanan Lefter’in bu son röportajını anısı önünde saygıyla eğilip, bir kez daha yayınlıyoruz…

“Bu yıl şampiyonluk çok zor kazanıldı. Bizi şampiyon yapmayacaklardı ancak ilahi adalet işte. Allah yardım etti ve çok şükür bu günleri gördük. Fenerbahçe, bu sezon saha içinde olduğu kadar saha dışında da büyük zorluklarla karşılaştı” diyen Efsane, Başkan Aziz Yıldırım ve özellikle Ali Koç’a övgüler yağdırdı. Genç yöneticiyi bir gün başkanlık koltuğunda görmek istediğini vurgulayan Lefter, taraftarın da sezon boyunca takımını yalnız bırakmayarak şampiyonlukta büyük pay sahibi olduğunu söyledi.

“BÜYÜK ONUR DUYARIM”

Taraftarlar arasında dolaşan “100. yılda şampiyonluk kupasını Lefter kaldırsın” fikrinden haberi olmadığını söyleyen efsane futbol adamı, “Bundan büyük onur duyarım. Ancak sağlık sorunlarım nedeniyle bu pek mümkün görünmüyor. İçimdeki Fenerbahçe aşkını tarif etmem imkansız. ‘Kalbini sök ver’ deseler, Fenerbahçe için şu anda çıkartır veririm. Sarı-Lacivert takım için her şeyi yaparım. Gerekirse gider kupayı da kaldırırım” diyerek bu öneriye çok sıcak baktığını gösterdi.

“TUNCAY BENİ ARASIN”

Takımdan ayrılması gündemde olan Tuncay’dan övgüyle bahseden Lefter, “Fenerbahçe’deki en beğendiğim oyuncu Tuncay. Bunu herkes biliyor. Bir keresinde soyunma odasına inerek formasını da öptüm. Müthiş bir hırsla oynuyor. Asla mücadeleden vazgeçmiyor. Kaybetmeyi kabullenemiyor. Her durumda takımını ateşliyor. Üstelik çok da iyi bir Fenerbahçeli. Gideceği yönünde söylentiler var. Ama bence kalmalı. Uzun yıllar Sarı-Lacivertli takıma hizmet etmeli ve Fenerbahçe tarihine geçmeli. Eğer gitmeye karar verirse mutlaka beni arasın. Ona iki çift lafım olacak” şeklinde konuştu.

AYIP OLMASIN!

Arkadaşlarımız Berkan Demirşen ve Can Gebetaş’ı Ada’da konuk eden Lefter, bu arada geçmişe küçük bir yolculuk da yaptı. 17 yıl giydiği Fenerbahçe formasıyla 615 maçta 423 gol atan yaşayan efsane, Galatasaray maçlarının oyuncular için de büyük önem taşıdığı vurgularken, “Şu sol ayağımı görüyor musunuz? Onunla Galatasaray’a 17 tane gol attım. Sağ ayağımla da 10 gol. Bir tane de kafayla attım ama ayıp olmasın diye onu söylemiyorum” diyerek ezeli rakiplerine göndermede bulundu.

FANATİK

Lefter Kimdir?

Lefter Küçükandonyadis (22 Aralık 1925; Büyükada, İstanbul – 13 Ocak 2012, İstanbul), forvet mevkinde forma giymiş Rum asılı Türk futbolcu ve teknik direktördür. Doğum adı Rumcada özgür anlamına gelen Elefterios (Yunan alfabesi ile: Ελευθέριος) olan futbolcu, kısaca Lefter olarak anılmaktadır.[1] Aynı zamanda ordinaryüs lakabıyla da tanınmaktadır.

Türk futbolunun en popüler futbolcularından biri olarak yıllarca alkışlanan Lefter, Fenerbahçe marşında da adı geçen sembol oyunculardandır. Fenerbahçe ile İstanbul Profesyonel Ligi’nde 2, Türkiye Şampiyonası’nda 3 kere şampiyonluk yaşadı. 13 Ocak 2012 tarihinde, tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde 86 yaşında ağır zatürreye bağlı kalp yetmezliğinden vefat etmiştir.

WIKIPEDIA

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş