Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Al Jazeera Türk’e Konuştu

0 Yorum

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, eski Münih Belediye Başkanı, “40 yıllık dostu” Christian Ude’ye danışman olarak görev verdi. Şimdi Ude ve Kılıç, başta kentsel dönüşüm olmak üzere ilçenin sorunlarını çözmek için kolları sıvadı.

66 yaşındaki Christian Ude, Münih Belediye Başkanlığı’ndan geçen yıl 30 Mart tarihinde emekli oldu. Tam 24 yıl boyunca Münih gibi bir şehirde belediye başkanı olmak kolay değildi. Kararını verdi, artık siyaset yapmayacaktı. Onun siyaseti bıraktığı gün, Ali Kılıç İstanbul’un Maltepe İlçesi’ne belediye başkanı seçildi. Ali Kılıç tam 42 yıldır tanıdığı Ude’ye “haydi gel, Maltepe Belediyesi’nde benim danışmanım ol” dedi. Münih’in eski belediye başkanı eski dostunun bu teklifini tek şartla kabul etti: Profesyonel olarak değil tamamen fahrî olarak danışmanlık yapacak, yaptığı iş için para kabul etmeyecekti. Öyle de oldu. Şimdi sık sık eşi ile birlikte geldiği İstanbul’un Maltepe Belediyesi’nde, en iyi bildiği işte, belediyecilik konusunda Kılıç’a yardımcı oluyor.

Yıllar öncesinden gelen dostluk

Kılıç ve Ude’nin yolları 42 yıl öncesinde kesişmişti. Ude, o dönemde Almanya’dan müvekkili olan Kamer Kılıç’ın kendisini avlanmak için Tunceli’ye davet ettiğini, henüz küçük bir çocuk olan Ali Kılıç ile orada tanıştıklarını anlatıyor:

“Pülümür’ün bir dağ köyünde yaşayan, şimdiki belediye başkanı Ali Kılıç o zamanlar küçük bir çocuktu. Kılıç ailesinin diğer fertlerini gördüm. Ali küçük sarışın bir çocuktu.”

Aralarında o gün kurulan bağ daha sonra da hiç kopmadı. Aslında bir avukat olan Ude, Kamer Kılıç’a gerektiği zaman hukuki destek verdi, ailenin düğünlerine gitti, onlarla hep yakın bir ilişki içinde oldu. Ali Kılıç da daha sonra Almanya’da gazetecilik yapmaya başladı. O yıllarda Milliyet gazetesi için çalışırken, bir yandan da Türk – Alman Dostluk Federasyonu’nu kurdu. Ude, Ali Kılıç’ın Alman toplumu tarafından da tanınan bir kişi olmasında federasyonun etkili olduğunu söylüyor. “Kılıç Ailesi üç kuşaktır dostumdur” diyen Ude, işte bu nedenle Ali Kılıç’ın danışmanlık teklifini tereddütsüz kabul ettiğini söylüyor.

Fuar, ulaşım sorunu, “yerinde dönüşüm”

Kılıç, Ude ile birlikte bazı önemli projeler üzerinde çalışmaya başladı bile. Bunlardan birisi Maltepe’de uluslararası kapasiteye sahip yeni bir fuar merkezi yapmak. Ude, Maltepe’nin, metro ulaşımı ve Sabiha Gökçen havalimanının yakınlığı nedeniyle uluslararası fuarlar için çok uygun bir konumda olduğu kanaatinde.

Ude’nin tavsiyelerinden birisi de dar gelirlilerin konut sorununa belediyenin acil tarafından el atması ve böylece sosyal toplu konut fiyatlarının, emlak piyasasının insafına bırakılmaması. Münih Belediye Başkanı’yken bu konuda başarılı olduklarını söylüyor, deneyimlerini paylaşıyor.

Ude, bir belediye başkanının herkesi kucaklaması gerektiğini belirterek kentsel dönüşüm sorununa, ‘‘Yerinde dönüşüm’’ ile cevap verebileceklerini belirtiyor:

“Maltepe’de gördüğüm sorunların başında çarpık kentleşme var. Kentsel dönüşüm gerekiyor. Konutların zaten orada yaşayan insanların o yeni evlerde oturmalarına devam edebilecekleri şekilde yapılanmasını, yani yerinde dönüşümü çok önemsiyorum. Biz bunu Almanya’da, Münih’te uyguladık, çok da başarılı projeler hayata geçirdik’’.

Emlak piyasasının insafı değil yerel yönetim

Bu konuda Viyana Belediyesi’nin çalışmalarını da örnek gösteren Ude’ye göre, kentsel dönüşüme tâbi tutulan mahallelerde gerek ev sahiplerinin gerekse kiracıların bölgeden ayrılmalarına gerek yok:

“Maltepelilere maliyeti düşük, kâr amaçlı yapmadığımız konutlar sunabilmeliyiz.  Çünkü belediye konut yaparak para kazanmıyor, biz ihtiyaç sahiplerine sosyal konutlar projesini hayata geçirecek destek sunarız diye düşünüyorum.”

Ude’ye göre kent içi trafik de Maltepe’nin önemli bir problemi. O, raylı sistem öneriyor, tramvay hattı yapılması önceliklerinden biri.

24 yıllık yerel iktidarın sırrı

Altyapı sorunlarının dışında Avrupa’da giderek yükselen ırkçılık da, Paris’teki Charlie Hebdo saldırısı, bu saldırıya bir şekilde destek verenlerin varlığı da bir sorun. Bu konuda uluslararası toplantılar düzenlenmesi Ude’ye göre Maltepe Belediyesi’nin öncelikleri arasına girebilir. 24 yıl boyunca Belediye Başkanlığını yaptığı Münih’te nasıl bu kadar uzun süre yerel iktidarda kaldığını da şöyle anlatıyor:

‘‘Kadın çalışanlar ile ilgili olarak kreş sorunlarını çözdük. Çeşitli inanç gruplarının bir arada yaşayabilmesi için gerekli siyasi çabayı gösterdik. Kentsel dönüşümü insanları yaşadıkları mahalleden sürgüne göndermeden başardık.’’

“Hümanist Maltepe”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da Christian Ude’nin uzun yıllardır güvendiği bir dostu olduğunu, vereceği danışmanlık hizmetinin Türk-Alman ilişkilerinin güçlendirilmesi bakımından da önem taşıdığını söylüyor. Kılıç, ‘‘Maltepe’ye Avrupa vizyonu kazandırmak ve Ude’nin hümanist anlayışıyla Anadolu hümanizmini birleştirmek istiyorum. Christian benim için bir örnek model. Çünkü yerel bir siyasetçinin, yerel bir belediye başkanının nasıl insana yakın olabileceğini, dokunabileceğini onda gördüm. İşte avukat kendisi avukatlığını yapabildi, aynı zamanda kabare sanatçısı, tiyatroda sahneye çıkıyor, bisiklete biniyor ve bu konuda kentinde yaşayanlara örnek oluyor” diyor.

Murat Utku 11.02.2015

AL JAZEERA TURK

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş