Röportajlık Soracak Kadınlar Konuşacak!

0 Yorum

-Kadına yönelik saldırılar toplumun her alanında artarak devam ediyor. Kadınlar eşleri, sevgilileri tarafından sokak ortasında dövülüyor, öldürülüyor. Tacize tecavüze uğruyor. Özellikle toplumun alt kesimlerinde yaşayan kadınlar yaşadıkları baskı ve şiddete seslerini çıkartamıyor.

-Toplumdaki gericileşme kadını yok sayıyor, üretim alanlarından uzaklaştırmaya, eve kapatmaya çalışıyor. Kadın 3. sınıf vatandaşlıktan bile kötü durumda hatta yok sayılmaya çalışılıyor. Bunları sadece bu gerici siyasetleri üretenler değil, toplum da yapıyor.

-Kadınlara ve küçük çocuklara tecavüz eden sapıklar mahkemelerde adeta ödüllendirilip, iyi hal indiriminden beraat ederken vicdanlar kanamaya devam ediyor. Bu durum aynı zamanda sapık zihniyetlere moral motivasyon da sağlıyor.

-Kadınlara yönelik taciz, tecavüz saldırıları artık İstanbul’un göbeğinde bile yapılır hale geldi. Bu saldırıların lanetlenmesi gerekirken bazı zihniyetlerin ‘o kadının o saatte orada ne işi varmış’ diyerek tecavüze uğrayan kadını suçlayarak, tecavüzü meşrulaştıran sözleri toplumun geldiği gerici zihniyeti ortaya koyuyor.

Toplumun ayrılmaz parçası olan kadına yönelik bu saldırılar artarak büyüyerek devam ediyor. Buna rağmen kadına hak ettiği konumu sağlayacak olan uygulamalar ve yasalar halen daha yürürlüğe girmedi.

Bu ve benzeri konularda ekranlarda konuşan uzman, aydın, düşünür vs. baktığımızda çoğunluğun erkek olduğunu görüyoruz. Kadınlarla ilgili sorunları kadınlar değil erkekler tartışıyor. Çözümü erkekler buluyormuş gibi davranıyor. Burada da kadınlara söz verilmediğini görüyoruz.

RÖPORTAJLIK ekibi olarak daha önce üniversitelerin sorunları, gençlerin sorunları ve ülke gündemini gençlik örgütlerine sormuş, ‘RÖPORTAJLIK SORUYOR, GENÇLİK ÖRGÜTLERİ YANITLIYOR’ başlığıyla bir röportaj dizisi yapmıştık. Gençlere uzattığımız mikrofonları bu sefer kadınlara uzatıyoruz. Kadınlara yönelik saldırıları, kadın mücadelesini kadınlara soruyoruz. ‘KADINLAR KONUŞUYOR’ Başlıklı röportaj dizimize, TGB Kadın Komisyonu, Cumhuriyet Kadınları Derneği, İlerici Kadınlar Derneği, Vatan Partisi Öncü Kadın, CHP Kadın Kolları, İlerici Kadınlar ile yapacağımız röportajlar ile başlıyoruz. Dizi süresince bu örgütlere katılan ilerici kadın örgütlenmeleri de olacaktır. Her röportaj farklı günlerde yayınlanacak.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş