Türkiye’nin Miranda Kerr’i

0 Yorum

Ayrıldığı sevgilisi Özcan Deniz’in yönettiği “Sevimli Tehlikeli” filminde başrol oynayan ve aynı zamanda Miranda Kerr’e benzerliğiyle kendinden söz ettiren Ayça Ayşin Turan, amatör olarak ilgilendiği oyunculuğa profesyonel olarak emin adımlarla ilerlediğini, fark edilmenin ve sevilmenin çok hoşuna gittiğini ve şöhretin değer yargılarımızı değiştirmemesi gerektiğini söylüyor.

Oyunculuğa nasıl başladınız, eğitim almaya devam ediyor musunuz? İstanbul üniversitesinde sinema televizyon üzerine eğitim alıyorum. Oyunculuk Tümay Özokur ile tanıştıktan sonra, başlangıçta “amatör olarak ilgilenebileceğim keyifli bir uğraş” derken bir anda profesyonel işim olmaya baŞladı. Aslında kamera arkası düŞünüyordum ama bir anda kendimi kamera önünde buldum her an bir sürpriz yapıp arka jenerikte de adımı yazdırabilirim.

Karagül dizisine nasıl dahil oldunuz?

Menajerim birçok proje ile ilgili görüşmeler organize ediyordu, Karagül bu projelerden biriydi. Olması gerektiği gibi görüşmeye gittim, deneme çekimine aldılar ve hayatımın en büyük fırsatını bana verdiler. Şükrü Avşar, Murat Saraçoğlu ve tüm ekip arkadaşlarımın hayatımda daima özel bir yeri olacak. İlkler asla unutulmaz.

Ada birçok kişinin bastırdığı duyguları dile getiriyor

Ada nasıl bir karakter benzeyen taraflarınız var mı?

Asi, hırçın, haksızlığa karşı düşünmeden tepki gösteren aslında çok duygusal bir karakter. Benzeyen taraflarım hem var hem yok diyelim. Herkesin içinde sakladığı bir Ada var aslında. Birçok kişinin bastırdığı duyguları dile getiriyor Ada bu yüzden bu kadar sahiplenildi galiba, bu yüzden Ada’yı canlandırırken büyük keyif duyuyorum…

Dizi çekimleri Gaziantep’te oluyor zor mu geçiyor? Aileni özlüyor musun?

Tabii ki özlem ve uzaklık en büyük problem çok özlüyorum ama burada da bir aile olduk ve o kadar keyifli çalışıyoruz ki çok sıkıntı olmuyor.

İstanbul da yapmayı özlediğin üç şey nedir?

Ailem ve dostlarımla istediğim zaman yan yana olabilmek, İstanbul’da Boğaz’a karşı oturmak.

Ailen destek oluyor mu yoksa bu uzaklıktan şikayetçi mi?

Ailem benim her zaman destekçimdir, her ne yaşarsam yaşayım hep yanımda olmuşlardır ve olacaklardır da… Gerek annemle gerekse kardeşlerimle paylaşabildiğimiz, birbirimizi anlayabildiğimiz bir ilişki içerisindeyiz. Bu konuda kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum.

Bu yaşta bu kadar ilgi hoşuna gidiyor mu?

Yaş kaç olursa olsun fark edilmek, sevilmek, takdir edilmek herkesin hoşuna gider. Bu farklılık çok özel bir durum farkında olmamız gereken durum ise şöhretin değiştirebileceği değer yargılarımız. Bu konuda doğru bir duruş sergilememiz gerektiğini düşünüyorum. Egomuz önümüze geçmemeli.

Oyuncu rolü ne gerektiriyorsa onu yerine getirmek zorundadır

Özcan Deniz ‘dişlerini yaptır rolü kap’ demiş Özcan Deniz’in isteği üzerine mi dişlerinizi yaptırdınız?

Bir oyuncu rolü ne gerektirirse onu yerine getirmek zorundadır, saçını kestirmek, kilo almak ya da vermek her ne gerekiyorsa… Tabii ki her proje için yönetmen, oyuncuya taleplerini dile getiriyor, ama bu “dişlerini yaptır, rolü kap” şeklinde olmuyor.

Ortada kapılacak bir durum yok, bir rol var ve yapımcı ile yönetmen uygun bulursa o rolü oynarsınız o kadar… Oyuncu da projede yer almak istiyorsa koşullara uyum gösterir.

Karagül dizisinden sonra film çekimlerine başladın ikisi bir zor olmuyor mu?

Hazırlık aşaması zor oldu ama o kadar heyecanlı ve tutkuyla çalıştım ki yorulduğumu hiç hissetmedim. Film bittikten sonra yorgunluğumun farkına vardım. Hiçbir başarı kolay elde edilmiyor, tembeller yorulmaz sadece. Hangi mesleği yaparsam yapayım tutkuyla ve yorularak yapacağım hayatta en anlamlı duygu, alın teri…

Oyunculukta kendinizi yeterli buluyor musunuz?

Henüz kendimi yeterli bulamama imkan yok. Oyunculuk büyük bir okyanus binlerce teknikleri, binlerce farkındalıkları var.

Hiçbir zaman yeterliyim de demeyeceğim. Kendimi gelişmeye ve o koca okyanusun dalgalarını kucaklamaya hazır hissediyorum.

Kendini geliştirmek için neler yapıyorsun?

Şan ve diksiyon dersleri alıyorum, drama dersleri ile oyunculuğumu geliştiriyorum. Atları çok seviyorum bu sebeple de ayrıca binicilik eğitimi alıyorum. Müzik de benim oyunculuk hariç eğitimini aldığım yan branşım.

Oyunculuğunuzda ilgili tepkiler sizi ne yönde etkiliyor?

Tepki olarak değerlendirmiyorum, tüm yorumlar benim için çok kıymetli. Bana nerelerde başarılı olduğumu ve nerelerde yanlış yaptığımı gösteriyor, sağlamasını yapmış oluyorum oyunculuğumun.

En büyük destekçin kim oldu?

Ailem ve menajerim Tümay Özokur en büyük destekçim oldu.

Ekin Gücük 01.11.2014

GAZETEVATAN-BİZİM KAHVE

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş