IŞİD Kobani ve Urfa’dan ne istiyor?

0 Yorum

Türkiye’ye yönelik bir eylem planlamadıklarını kaydeden IŞİD yetkilisi, ancak iddia edildiği gibi Kürt güçlerinin Telabyad’ı ele geçiremeyeceğini, Türkiye’nin buna müsaade etmeyeceğini öne sürdü. Sebebi ise, Telabyad’a saldırı olursa Urfa’ya saldıracaklarını bildirmeleri 

Gazete İpekyol, bir IŞİD yetkilisi ile haklarında merak edilen çoğu konu hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.

Şanlıurfa olarak Kobani’deki savaşa çok yakından tanık olduk. Savaşın tüm acımasız yüzünü çok yakından gördük. Gerek kentini, köyünü terk edenlerin nasıl korku ve çaresizlik içerisinde Türkiye’ye sığındığını gerekse de sınırın hemen bu tarafında durup sınırın hemen karşı tarafında yaşanan çatışmayı an be an izledik. Kobani’yi savunan YPG ve YPJ’lilerle de neredeyse içli-dışlı olduk, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarıyla da. YPG ve YPJ’lilerin daha çok yaralıları ve cenazelerini görürken, IŞİD mensuplarının Urfa’da rahatça gezip dolaştığını, istedikleri zaman Türkiye’ye gelip gittiklerini hepimiz biliyoruz. Ancak buna rağmen “IŞİD neden Kobani’ye girdi”, “Esed’i bırakıp sadece Kürtleri neden hedef seçtiler”, “IŞİD ve Türkiye arasında ne var”, “IŞİD Türkiye’ye yönelik eylem planlıyor mu”, “IŞİD neden kadınlara ve kendisi gibi yaşamayanlara acımasız davranıyor”, “Urfa hakkında ne düşünüyorlar”, “Urfa’da nasıl bu kadar rahat dolaşabiliyorlar”, “Silahı, parayı nereden getiriyorlar” gibi sorular bir türlü onlara yöneltilmedi. Gazete İpekyol, adının, görevinin, röportajın nerede yapıldığının gizli kalması karşılığında bir IŞİD yetkilisi ile çoğu merak edilen konuları konuştu. Bazı konulara güvenlik açısından özellikle girilmedi bazı konuların da yanıtları tercümeden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı tam olarak alınamadı.

İslam Devleti neden kadınları esir alıyor ve kadınlara haksızlık yaptığı yönünde haberlerle gündeme geliyor?

Müslüman kadınlara haksızlık yapmaz. Yezidi, Hristiyan, Peşmerge, PKK kızlarına, kadınlarına ise iki yol tanır. Ya Müslüman olacak ya ölecek. Başka yolu yoktur. Genelde Müslüman oluyorlar. Müslüman olup, evleniyorlar. Geliyor muhacirin, esir olan kıza ‘ben bu kızı istiyorum’ diyor. Nikâh yapıyorlar, resmi nikah yapıyorlar, şer’i, Kur’an’a göre, düğün falan yapıyorlar. Alıp evleniyorlar. Kaçmak orada yoktur. Kaçacakları bir yer yok yani. Kapı kilitleme gibi bir olay yok İslam Devletinde.

Evlenmek istemeyen kızlara ne oluyor?

Öylece kalırlar. Müslüman olur, kendisini seçen mücahidle aynı evde kalır, ama hizmet yapmaya, hizmetçilik yapmaya devam eder.

Peki dediğiniz gibi Müslüman olmazsa?

Öldürülür.

Kadınların serbest dolaşması da yasak?

Kadının tek başına sokağa çıkması yasaktır. Ya kardeşi olacak ya abisi olacak ya babası ya kocası olacak ya da bir oğlu olacak. Ama kadının tek başına yolda yürümesi yoktur. Günahtır, haramdır. Biz demiyoruz Şeriat böyle. Bir erkek olacak kadının yanında

Özgür Suriye Ordusu eskisi kadar güçlü değil, değil mi?

Onlar gavur, şerefsiz, namussuzlar. Namusu yoktur zaten. Namusu varsa PKK’den beraber savaşmaz. Yapmazlardı. Ne kadar bize zarar verdiler. Ne kadar Suriye’ye zarar veriyorlar. Ne kadar bize eziyet yaptılar. Sen nasıl gidip elini koyuyorsun, onlarla savaşıyorsun? Kime savaşıyorsun? Şam, Irak devleti için mi? Onlar zaten İslam’ı da yıktılar. Ne yaptılar, bu millete ne yaptılar? Kur’an-ı Kerim öğrettin mi bunlara? Hayır. Hadis-i Şerif, namaz öğretti mi? Yok. Ne yapıyor, hırsızlık yapıyor. Pamuk, hayvan Suriye’den çalıp hepsini Türkiye’ye götürüp sattılar.

Yağmacılık yapıyorlar?

Özgür Suriye Ordusu daha çok insanları öldürüyor. İslam Devleti öyle biliniyor ama Rakka’ya git, ‘selamünaleyküm ben Ceyşul Hür’rüm’ de, ‘vealeyküm selam’ derler. Sana karışmazlar.

Kimseyi öldürmüyor mu IŞİD?

Öldürürler. Nasıl? Diyelim ki, ben geldim tövbe etmeye ama biat falan etmeyeceğim, sadece tövbe edeceğim, başınızı öpeceğim, karışmazlar. Ya da ‘hakkınızı helal edin, ben artık gidiyorum, savaşmayacağım’ desem, ‘Hakkın helal olsun’ der. Bir şey yapmaz İslam Devleti. Bir dakikalık verirler sana. ‘Bu adama hiç kimse karışmasın’ derler. Kalkarsın gidersin ama kalkıp Türkiye’de ‘ben tövbe ettim’ diyorsun. Onlar nerden bilsinler. Bilmiyorlar senin tövbe yapıp yapmadığını. Zannedecekler bu daha Ceyşul Hür’la çalışıyor. O zaman öldürülür.

Tövbe nasıl?

Diyeceksin ya rabbi! ‘Biz, birbirimizle savaş istemiyoruz’.

El Nusra’nın durumu nasıl?

El Nusra’nın durumu biraz iyi. İdlip’te çatışıyorlar. Halep’te çatışıyorlar.

Şuanda El Nusra ile Esed askerleri arasında çatışma yok değil mi?

Şu anda durmuşlar. Ama İslam Devletini bekliyorlar. Diyorlar onlar tövbe yaptılar bize döndüler beraber çatışalım ama böyle kacaklar. Haseke’de bittiler. Gelecekler Halep’e, Halep’i de mahvedecekler.

Siz Esed’e karşı yeterli oranda savaşıyor musunuz?

Evet herkes bunu bize soruyor, ‘siz Esed’e karşı bir şey yapmadınız’ diye. Bekleyin şu anda PKK’yi hepsini bitirelim. Arkamızda deniz olsun. Hiç kimse bizi arkamızdan vurmasın. Sonra herkes bakacak nasıl Halep’i temizledik. Sonra Şam’a gideriz.

Peki, İslam Devleti PKK’nin derdine düştü, çok kayıp verdi. Gücü azalmadı mı? Kobani’yi bırakıp gidip Esed güçleriyle çatışsaydı İslam Devleti için daha iyi değil miydi?

Yok. Çünkü arkası temiz değildi. Niye Kobani’ye girildi? Kobani’de bir ay beklersin bu savaş başlamadan. Kobani devlet, diyorlar. Muhalifler gidiyorlar Kobani’de oturuyorlar. O zaman Türkiye’nin çok hoşuna geldi İslam Devleti oraya girince. Türkiye’de Kürtler nerede oturuyorlar? Diyarbakır, Mardin’dekiler bugünü bekliyor. Kobani kalksın desin ‘Kürt Devleti’ yaptık. Tüm Kürtler buna sevindi. İslam Devleti ne yaptı? Geldi onları mahvetti. Devletinin hepsini mahvetti.

Ama en fazla kaybeden İslam Devleti oldu. Çok sayıda kayıp verip çekilmek zorunda kaldı?

Tekrar gelecek. Haseki alındıktan sonra Kobani’ye gelip orayı PKK’lilere mezar yapacağız. Bu defa hiç acıma olmayacak.

İslam Devletinin politikasını öğrenmek için soruyorum. Kürtler Kobani’de devlet kurdu ama Kobani’nin dışında bir yere karışmadılar. ‘Kimse bize karışmasın, biz de kimseye karışmıyoruz’ dediler. İslam Devleti saldırmadan önce böyleydi. İslam Devleti geldi bunların devletine karıştı. İslam Devleti olmasaydı bu savaş olmayacaktı. Neden bunlar devletini kurduktan sonra IŞİD geldi bunlara saldırdı? Arkadan gelip saldırabilirdi diyorsunuz ama Kürtlere karışılmasaydı arkadan gelip vurmazdı bence. Bana göre, sanki birileri ‘IŞİD’e git bunlara saldır, bunları bitir, ondan sonra önün açılır’ gibi bir şey dedi.

İslam Devleti Irak’ta savaştı. Kiminle savaştı? Peşmergeyle. Peşmergeye en son zor durumda kalınca kim yardımcı olacak? PKK. Biz Peşmergenin elinden birkaç yer aldık. PKK hemen Peşmergeye yardımcı oldu. Çünkü aynısını Suriye’de de yapacaklardı. Benzer bir durum da oldu zaten. İslam Devleti ‘Biz Kobani’ye bir girelim, bakalım ne olacak’ dedi. Girip milleti öldürmeye başladılar. Millet dediğim PKK. Peşmerge ne yaptı? Hemen Türkiye’den Kobani’ye yetişti. İşte anlaşıldı ki arkamız temiz değil daha. Bizi vurmak için arkamızdan işbirliği yapabiliyorlar.

Sırada kim var? Yani İslam Devleti’nin bundan sonraki hedefi nedir?

Esed’den önce arkamızı temiz etmek için Ceyşul İslam’a da sıra gelecek. O da gavur. Zahra Amuş kimden emir alıyor? Esed’den. Şam’ı vuruyorsun? Şam’da kim var? Esed’in adamları. Tamam, doğrudur ama senin adamların nerede oturuyor? Burada misal emniyet var. Sen burayı vuracaksın. Ama bunlar ne yapıyor? Emniyetin yanındaki evleri, yani Müslümanları vuruyor. Bir bakıyorsun 10 evi vurmuşlar. Hepsi de Müslüman. Sen onları öldürüyorsun. Görmüyor mü Ceyşul İslam, görüyor ama böyle istiyor Esed. Bir de para kaynağına da bakmak lazım. İslam Devletine herkes biliyor para nereden geliyor. Ham petrol Irak’tan, Suriye’den hepsi İslam Devletinin elinde.

İslam Devletinin tüm desteği, kaynağı sadece petrol mü?

Evet sadece petrol var İslam Devletinin elinde. Bu petrolü hepsini satıp gelir elde ediliyor.

Silah petrol geliriyle mi elde ediliyor? Başka bir yerden gelmiyor mu?

Evet bir de silah konusu var. Mesela Irak’taki mücahidler, geçenlerde Peşmergelerin bir ambarını ele geçirdi. Ne kadar araba, ne kadar silah aldılar Peşmergeden. Öldürmüşler onları hepsini almışlar. Böyle silahı getiriyorlar mücahidlere.

Ceyşul İslam şu anda kiminle savaşıyor?

Gidip Cephetun Nusra’yı vuruyorlar.

Rejimden başka herkesle savaşıyorlar yani.

Kim temizse onları vuruyor.

İslam Devleti’ne sadece ganimetten gelen silahlar mı yetiyor?

Bir de parayla satın alınıyor.

Para nereden?

Para çok. Ham petrolden çok gelir elde ediliyor.

Ham petrolden önce de para geliyordu, o neredendi?

Şu anda çok kazanıyor. Niye? Çünkü ham petrolün hepsi elinde. Eskiden Ceyşul Hür vardı. Her grup bir kuyu tutmuşlardı. Alıp ham petrolü satıyorlardı. Şu anda bu kuyuların hepsi İslam Devletinin elinde. Her gün hemen hemen 1,5 milyar Suriye parası gelir geliyor. Başka kimseye ihtiyacı yok. Bu sadece Suriye’den. Irak’takini daha söylemedim. Bir de orada satılıyor ham petrol. Bağdat falan öyle.

Kime satılıyor?

Herkese alıyor. Kim gelip isterse alıyor.

Toptan alan yok mu, azar azar mı satılıyor?

Evet herkes kime satıyorsa parasını getirip hazineye teslim ediyor.

O zaman kimse parayı cebine atmıyor, para belli bir yerde toplanıyor?

Meclis var. Şura meclisi. Bugün misal ne kadar para geldi, 1 milyar Suriye parası. Hesap yapılır. ‘Biz silah için bu kadar kaldırdık, mücahidlerin ihtiyacı için, elbise için, mermi için, araba için, benzin için, mazot için’ şeklinde para ayrılır. Misal bir yerden bir şey satın alınacak, teklifler alınır, 5 milyon dolar sadece mermiye ayrılır. Elbise, ayakkabı en iyisini almak için yırtılmasın diye para ayrılır. Yemek için ayrılır. Devlet, bildiğiniz devlettir. Bu devlet, 5 gün Türkiye’ye girsin en büyük devlet olur

İslam Devleti Türkiye’yi istiyor mu?

Şu anda akla böyle bir şey gelmiyor. Hiç istemiyoruz şu an. Şu an Suriye’yi bitirelim, Filistin’e gideceğiz. İslam Devleti böyle istiyor. Hedefi Filistin. Suriye, Irak bir devlet olacak, büyük bir İslam Devleti. Belki Suriye 3-5 sene daha temiz olmaz. Belki de 5-6-7 sene sonra Muhammed Mehdi çıkar. Gelir, ‘sen temizsin’ der ben sıkılmam yada ‘değilsin’ der öldürür. Hiç kızmam. ‘Bu temiz kalsın’ der. ‘Bu temiz, bu temiz, bu temiz’ şeklinde. Bekliyoruz. Bakalım ne olacak.

PKK Talebyad’ı almak istiyor. Demese de köyleri İslam Devletinden aldıktan sonra gelip Telabyad’ı almak isteyecek. Çünkü Telabyad ve Akçakale sınır kapısı alınmadığı sürece Kobani’de Kürtlere rahat verilmeyeceği düşünülüyor. IŞİD’in de fazla gücü yok gibi Telabyad’da?

Biliyoruz gelecekler, gelsinler. Biz bekliyoruz. Bin, 2 bin, 3 bin kişiyle gelsinler… Biz sadece 200 kişi kalacağız burada. Çıksınlar Kobani’den bize gelsinler. Telabyad’ı mı istiyorlar gelsinler alsınlar. Türkiye izin vermez onlara.

Niye izin vermez?

Türkiye biliyor. Şu anda Ceyşul Hür hem Telabyad’da hem Türkiye’de. Onlar da hazır. ‘Biz de Talebyad’ı istiyoruz’ dediler. İslam Devleti, Türkiye’ye şunu dedi; ‘bir köpek sizden bize girsin, Urfa’yı mahvedeceğiz’. Hemen 5 dakikada hem de. Say 1, 2, 3, 4, 5. 5’inci dakikada Urfa yerle bir olur. Türkiye bu yüzden İslam Devleti karşısında titriyor. İslam Devleti hazır buna. Bu yüzden kimse Telabyad’a gelemez.

İstanbul’da bir kadın canlı bomba eylemi yaptı. Bir polis hayatını kaybetti. Urfa’da, Antep’te canlı bomba eylemcileri olduğu söyleniyor. Bazıları diyor ki, ‘Türkiye IŞİD’e yardım ediyor.’ Türkiye IŞİD’e yardım ediyor mu etmiyor mu, bilmiyorum ama IŞİD’in buraya saldırma ihtimali her zaman var demek ki?

Evet Türkiye bu yüzden korkuyor.

IŞİD neden bu kadar kolay insan öldürüyor?

Bizde çok hata var. Çok yanlış şeyler yapılıyor, çok. Ama kötülerin hepsine barbar diyoruz. Yavaş yavaş kötülerin hepsi gidecek, temizleri kalacak İslam Devletinde. Dünya da böyle olacak inşallah. Hazreti Muhammed ne dedi? Mücahidler İstanbul’a girecek. O zamanki adı Konstantin tabi.

IŞİD’i mi işaret ediyor?

Mücahidler demiş. Ve mücahidler Konstantin’e girince herkes korkusundan, ‘Allahü Ekber’, ‘Allahü Ekber’ diyerek teslim olup Müslüman olur. Demişler, ‘Ya Resulullah ama niye?’. ‘Bu millet dünyayı çok sevip, ahiretten korktuğu için’ demiş. Şu anda Türkiye’nin yarısı ‘IŞİD gelirse bizim başımızın üstüne’ diyorlar. Korkmuyorlar, böyle istiyorlar. Zannediyorlar ki kolay.

IŞİD insanlara çok müdahale ediyor değil mi?

Şu anda gidin Suriye’ye bakın. Orada yaşayacaksan eğer dünyayı unutacaksın. Sigara yok misal. ‘Lanet olsun’ derseniz hemen sorguya alınırsınız misal. ‘Sen kimsin, bu adama lanet olsun diyorsun’ derler. Lanet edilen kişiye sorulur, ‘bu adama hakkını helal ettin mi?’ diye. ‘Helal etmiyorum’ derse kırbaç cezası alır lanet eden. İlk seferinde 20 kez dayak yer. Bir daha böyle yaparsa 40 olur, sonra 80, sonra da öldürülür. Hırsızlığın cezası el kesmedir. Bu Kur’an-ı Kerim’de vardır. IŞİD’e mahsus bir şey değil bu. Cenab-ı Allah böyle söylemiş.

İslam Devleti’nin yaptığı şeyler Allah’ın istediği şeyler diyorsun. Peki ama o Ürdünlü pilotu diri diri yakması… Allah yasaklamıyor mu diri diri yakmayı? IŞİD Kur’an-ı nasıl yorumluyor, niye adamı canlı canlı yaktı?

Ben de çok görüyorum, çok yanlışlar yapılıyor. Niye? Çünkü bir millet toplanıyor. Oturup bir mektup yazıyor. Altını imzalıyor. Mektupta El halifeye, Ebubekir El Bağdadi’ye deniliyor ki, biz bu adamı emir olarak istiyoruz.

Mektupla mı seçiliyor?

Evet mektupla. Bu mektupta ne yazılıyor? Falanca kişi bizim burada, memleketimizin emiri olsun. Çünkü bu adamı seviyoruz. Bu sebeple emir seçilen zalim davranabiliyor. Bunlardan kaynaklanıyor.

Kimi istiyorlarsa onu mu emir yapıyorlar?

Zorla yapıyorlar. Böyle günah, çok oluyor. ‘Ama bu adam geldi, hoş konuştu bizimle’ diyorlar. Allah için bu dünyada ne yaptın? Hazreti Muhammed ne için bu dünyaya geldi? Ne istiyor Allah bizden. Niçin bize namaz koydu? Niçin oruç tutmamızı istiyor bizden? ‘Her şeyi hoş hoş anlatıyor bize, başkası gelip bizi vuruyor’ diyorlar. Böyle olmaz, günah. Siz yanlış yapıyorsunuz. Zorla bir şey yapınca millet korkuyor bizden. Birisi yanlış yapınca hemen getirip başını kesiyor. Millet korkuyor. Ama başlayın davet yapın. Bu adamın kalbine bir şey koyun. Cenab-ı Allah’ın muhabbetini koyun. Onun için Allah’a sığınacaksın. Allah size ne verecek? Hazreti Muhammed şefaati size nasıl olacak? Bunu anlatın. Bak bu millet sizi nasıl beğenir, sizinle çalışmak isteyecektir. Ama çok yerler var vuruyorlar milleti. Böyle günah, böyle yapmayın, diyoruz. Bugün kimin adını konuşacağız? Misal Mussab bin Umeyr, Huzeyfe bin Yeman, bunların hepsi sahabe. Hazreti Ayşe, Hazreti Hatice bunların yaptıklarını anlatmak lazım. Yavaş yavaş insanların hoşuna gider.

Ebubekir El Bağdadi’nin videoları eskisi kadar yayınlanmıyor, yaşıyor mu?

Kobani’ye ilk kim girdi? Kobani’de savaş başladığında. Halife girdi. Kendisi ‘Allahü Ekber’ dedi ve mücahidlerin en önünde kendisi girdi. Askerleri arkada girdi. Uçak vurdu bir ara yaralandı. Ama çok şükür yaşıyor.

Türkiye’ye gelip gidiyorsunuz. Saçınızdan, sakalınızdan, giyiminizden IŞİD’li olduğunuz belli. Kimse size bir şey demiyor mu, karışmıyor mu?

Kim karışacak?

Mesela PKK’liler? Düşmanlarısınız…

Hiç kimse karışamaz. Bizi Allah koruyor.

Röportaj: Mustafa ARISÜT 22.03.2015

İPEKYOL

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş