Mithat Can Özer: ‘İlk 9 Günde 102 Bin Kişi Dinledi’

0 Yorum

‘Maddiyata kafa YORMUYORUM’

Magazin basınında daha çok ilişki haberleriyle yer bulan yakışıklı müzisyen, geçen yıllar içerisinde müziğe ve dünyaya bakışının değiştiğini, sanata değer veren bir insan olmayı başardığını ve maddiyata kafa yormamayı öğrendiğini söyledi.

Öncelikle ‘İnşallah’ adlı single’ınızından bahsedelim…
Bu şarkıyı içimden gelerek yazdım. Yazmak çok kısa sürdü. Polat Yağcı’dan da onayı aldıktan sonra müzikseverlerin beğenisine sunalım dedik. Bu benim ilk solo single’ım oldu.

‘SÜREKLİ ÜRETİM HALİNDEYİM’

Geç kalmış bir proje değil mi?
Hayır. Bence tam zamanı. Neden? Çünkü ben yıllardır olaya tam hâkim olacağım anı bekliyordum. Bu arada ben besteci ve aranjör kariyerimi bırakıp tamamıyla bu alana yönelmiyorum. Şarkı da söyleyeceğim ama onları da yapmaya devam edeceğim. Bunlar birbirlerini destekleyecek. Bu aralar yerimde duramıyorum, sürekli üretim halindeyim.

Klibin konseptini kim tasarladı?
Fransız yönetmen arkadaşım Fabian ile tasarladık. İnanır mısınız sabah 9’da stüdyoya girdik akşam 9’da bitirmiş olarak çıktık. Sistematik çalıştık ve hiç yorulmadım.
 

Şarkı nasıl tepkiler aldı?
Olumlu tepkiler aldığımı söyleyebilirim. Twitter ve Facebook’tan insanlar ilgilerini gösterdiler, sağ olsunlar. Zaten artık günümüzde şarkının yayınlandığı kanallardan gelen like’lara göre her şey rahatça anlaşılabiliyor. İlk 9 günde 102 bin kişi dinlemiş. Bu gayet iyi bir rakam. Şarkı yayınlanmadan önce bu şarkı platformlarda şu kadar dinlenir, bu kadar dinlenir diye bir tahmin yapmamıştım.
 

‘ALBÜMLER RAĞBET GÖRMÜYOR’

Peki yeni bir single veya bir albüm projesi var mı?
Kenarda bekleyen hazır bir albümüm var. Ya onu çıkaracağız ya da oradan bir iki tanesini single olarak yayınlayacağız. Net bir plan yapmamış olmakla birlikte 1-1.5 ay içerisinde yeni bir işi piyasaya sürmeyi planlıyorum. Albümler artık rağbet görmüyor. Sistem artık single üzerine kurulu. İnsan albüm yapınca ister istemez arada güzel şarkılar heba olabilir diye tedirginlik yaşayabiliyor. ‘Hard copy’ devrinin kapandığını söyleyebilirim. Bu arada ben hâlâ CD alıyorum. Arabada giderken keyifle dinliyorum.
 

Yerli, yabancı kimlerin CD’sini alıyorsunuz?
En son Sıla’nın ve Mustafa Ceceli’nin albümlerini aldım. Bunların yanı sıra geçenlerde gittim Metellica’nın bütün albümlerini aldım. Müzik bir esinlenmedir. Ne kadar çok müzik, o kadar çok bilgi. Beslenmeden olmaz.
 

Bundan 3-4 yıl önce Piston adlı bir müzik grubu kurmuştunuz. Bu grup dağıldı mı?
Aslında tam olarak dağılmadı… Bu grupta yer alan davulcu normalde Sertab Erener’e çalıyor, gitarcı Tarkan’la çalışıyor, basçı başka birine çalıyor. Hal böyle olunca bizim için bazı anlarda bir araya gelmemiz ve program yapmamız zorlaşıyordu. Bir araya gelmediğimiz zamanlarda müzik yapamıyordum. Onlara “Ben kendi işlerimi yapmalıyım, bu grubu bir süre donduralım” dedim. “Müsait  olduğumuzda yine proje albümü yaparız” dedim. Bizim yaptığımız biraz daha rock, biraz daha müzisyenvari bir iş açıkçası. Gruptan arkadaşlarla hâlâ görüşüyoruz, ilerde bir şeyler yapabiliriz.

2010 yılında Ayşe Arman’a verdiğiniz röportajda kendinizi bulmaya çalıştığınızı söylemiştiniz… Bulabildiniz mi?
Evet buldum. Nasıl buldum? Geçen yıllar içerisinde müziğe karşı bakışım değişti. Tabii bu biraz yaşla alakalı. İnsan 30’unu geçince dünyaya karşı başka bir bakış açısı oluşabiliyor. Aradan geçen yıllar içerisinde sanata değer veren bir insan oldum. Maddiyata kafamı yormuyorum. Zaman geçtikçe kendimde yeni şeyler bulacağımı da düşünüyorum. Elim ayağım tuttuğu müddetçe üretmeye ve yazmaya devam edeceğim. İçimdekini akıtmaktan mutluluk duyuyorum.
 

 ‘ONNO BANA BABALIK YAPTI’

Müzik yaşantınızda size katkıları olan isimler desem…
Ben de size direkt her şeyi Sezen Aksu’dan öğrendim derim. Annem dışında ise kesinlikle Onno Tunç. Neredeyse bütün çocukluğumu Onno ile geçirdim. 1 yaşımdan 12 yaşıma kadar hep yanımda ve hayatımda o vardı. Kimsenin kolay kolay kullanamayacağı armonileri kullanırdı. Bütün bunların dışında bir de bana babalık yaptı.

Annenizle iletişiminiz peki…
Bu dünyada benim aldığım gibi bir danışmanlık alan yok. Her şeyi anneme danışarak yapıyorum. Annem prodüksiyonlarımla da ilgileniyor. Attığım her adımı ona sorarım, o da yeri gelir atacağı adımı bana sorar. Her zaman karşılıklı bir alışverişimiz söz konusu.

‘Evlilik planı yapmıyorum’

 

Magazin basınında adınız sürekli birileriyle yazılıp çiziliyor…
Ben magazin basınıyla ilgilenmiyorum, hiç okumuyorum. Magazin basınının olduğu yerlerde pek öyle görünmem. Ancak ben bir kız arkadaşımla es kaza bir mekânda sohbet ettiğimde bile direkt sevgili damgası yiyoruz. Hal böyle olunca o arkadaşlarımla görüşemiyorum. Magazin sayfalarında benim birlikte olduğum iddia edilen kadınlardan belki 10 tanesinden biri gerçek. Magazinciler de bu bizim işimiz deyip sıyrılıyor. Yapacak bir şey yok bu böyle bir kısırdöngü işte.

Peki hayatınızda biri var mı?
Evet, bir süredir var.

Evlilik planı?
Ben bu hayatta plan yapmıyorum. Her şeyi akışına bırakmak en iyisi, şu an mutluyum. ‘Evlilik planı yapmıyorum’

‘İŞİM BENİM HOBİM’

İlerde oyunculuğu düşünebilir misiniz?
Türkiye’de dizi oyunculuğu kadar zor bir şey yok. Dizilerde oynayan arkadaşlarımı takip ediyorum, onlara helal olsun diyorum. Bu işe çılgınca âşık değilsen yapamazsın. Ben dizi oyunculuğunu düşünemem çünkü müzik hayatımda büyük bir yer kaplıyor. Ama ilerde bir filmde yer almaya sıcak bakabilirim.
 

Hobileriniz…
Açıkçası benim işim hobim. Bunun dışında gitar çalarım, kitap okurum, televizyon seyretmem. Bilgiyi internetten alıyorum. Şiir kitapları okuyup üzerinde egzersiz yapmak çok güzel. Özellikle yaz aylarında kalabalıktan hiç hoşlanmıyorum. Eş dostla evde mangal yapmaktan zevk alıyorum. İçkiyle aram yok. Sporumu ihmal etmem.

Ne sıklıkla spor yapıyorsunuz?
Her gün 2.5-3 saat spora zaman ayırıyorum. 15 yıldır savaş sanatları yapıyorum. Wing tsun dalında uzmanlaşmaya çalışıyorum.

Yemek yapmaktan anlar mısınız?
Etimi, sebzemi alır bunlara bir sos uydurabilirim. Ama bana barbunya pilaki yap deseler yapamam. Karnımı doyururum işte. Karnımı doyurabilmeyi de yurtdışında kaldığım dönemde öğrendim.

Arif Hür 17.03.2015

HABERTÜRK

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş