Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi

0 Yorum

Nilgün Belgün’ün hayat hikayesinden ve anılarından yola çıkarak sahnelediği “Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi” isimli gösterisi öncesi kuliste kendisiyle keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

İşte değerli tiyatro sanatçısı Nilgün Belgün’ün “Gazete Ekonomi”ye özel verdiği o keyifli röportaj:

Türkiye’de tiyatrolar ve tiyatro oyuncuları belli zorluklar yaşıyor. Sizce bunlar nasıl aşılabilir?

Bu daha çok kültürel faktörlerle ilgili, çocuklarını ne kadar küçükten tiyatroya alıştırırlarsa, çocuklar da büyüdükçe sanat ve tiyatro sevgisiyle dolarlar, tiyatroya giderler böylelikle izleyici sayısı giderek artar… Tiyatro çok önemli bir sanat dalı ve çocukların kişiliğini geliştiren, gelecek nesilleri şekillendiren bir sanat dalı. Tabi bu ailelerin de kültürel yapısıyla ilgili. Sonuçta konu eğitime geliyor.

Peki bu konu biraz da devletin sanata, tiyatroya bakış açısıyla da ilgili değil mi?

E tabi eskisi gibi tiyatro sevilmemeye başladı. Devletin de tiyatroya, tiyatrocuya bakışı çok sıcak değil. En azından verilen destek olması gerektiği gibi değil diyebiliriz.

Tiyatro ve dizi oyunculuğu arasındaki farkı kısaca özetleyebilir misiniz?

Zaten dizi oyuncularının büyük bir bölümünü tiyatro oyuncuları teşkil ediyor. Bir tiyatrocu dizide de oynar, sinemada da oynar. Çünkü aslolan oyunculuğunuzu sergileyebilmektir. Ama oyunculuğun er meydanı tiyatrodur.

Sizi neden sinemada görmüyoruz?

Ben sinemaya çok sıcak değilim, ben hayatımı tiyatroya verdim. Deli gibi tiyatro aşığı bir kadınım. Ben çok çok enteresan tiyatroyu yapmayı, sinemayı seyretmeyi seviyorum.

Hayatınız film olsaydı ne olmasını isterdiniz?

“Bu hayat benim”

Sanatçıların, oyuncuların siyasi görüşlerini dile getirmelerini nasıl yorumluyorsunuz?

Herkes siyasi görüşünü, hayata dair düşüncelerini, tuttuğu takımı söyleme özgürlüğüne sahip olmalı diye düşünüyorum.  Ben düşüncesini çok açık dile getiren biriyimdir. Muhalif olduğum konuları da dile getirmekten çekinmem. Ancak külliyen karşı da değilim. Yerine göre eleştirip, yerine göre de olumlu gördüklerimi de paylaşırım.  Özetle ben sosyal demokrat biriyim.

“Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi”  Oyununuzla ilgili bir şey söylemek ister misiniz?

Oyunum bir hayat oyunudur. Bu bir kadının hayatıdır. 50’li yıllardan 2000’li yıllarını da anlatan bir Türkiye durumudur. Yaşanılan hayattır, sanatçı bir kadının kıssadan aldığı hisseleridir bu oyun. Bu hayatı anlatan bir oyundur, aynı zamanda dans ediyorum, şarkı söylüyorum, insanları güldürüyorum ve tabi ki sonunda biraz da hüzünlendiriyorum. Çünkü hayatta sevinçle hüzün iç içedir. Son olarak Bu güzel söyleşi için Gazete Ekonomi’ye çok teşekkür ediyorum.

Ebru Özlem Özen 03.02.2015

gazeteekonomi.com

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş