“Olacak O Kadar’ı Kaldırtan Tayyip ERDOĞAN’dır” – Levent Kırca Röportajı

0 Yorum

O’nun hakkında aslında söylenebilecek çok şey var. Levent KIRCA’yı kimi zaman tiyatro sahnelerinde, kimi zaman televizyonda yaptığı programlarda, çektiği ve oynadığı filmlerde,  kimi zaman Silivri’de tutsak aydınlarımıza destek çıkarken görebilirsiz. Hep halk için mücadele etti, baskılara boyun eğmedi. Şimdi bir de mücadelesine Aydınlık Gazetesi’nde yazarlık yaparak bir cephe daha açtı. Usta sanatçı Levent Kırca yoğun programına rağmen sorularımızı kendine has yorumları ile cevaplandırdı.

Hamlet’i Bütünüyle Kaldırmak İstiyorlar!

Ercan Küçük (E.K.):  Günümüzde en çok tartışılan konulardan birisi Şehir tiyatrolarının özelleştirilmesi ve özellikle cemaatin kadrosu haline getirilmek istenmesi. Bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce de Hamlet’e tespih mi çektirilmek isteniyor? kırca

Levent Kırca (L.K.):  Ülkeyi götürdükleri yolun çalışmaları doğrultusunda nasıl heykelleri yıktılar tiyatroları da kaldırıyorlar, tiyatroları yasaklıyorlar. Bu demektir ki bir süre sonra bütün güzel sanatları yasaklayacaklar. Bu sadece tiyatroya yönelik bir şey değil. Heykel, resim, sinema, televizyon gibi bütün güzel sanatları kapsıyor. Mesele Hamlet’e tespih çektirmek değil, Hamlet’i bütünüyle istemiyorlar. Ama sanatçıları karşılarında bulacaklar. Bu kadar kolay değil.

E.K.:  Kars’taki İnsanlık Anıtı’nın ucube denilerek yıkılması, Can Yücel’in mezarına saldırılması, Tayyip ERDOĞAN’ın “Sanat sizin tekelinizde değil” ve “Sanatı toplum için değil sanat için yapıyorlar”söylemlerinde olduğu gibi sürekli sanata ve sanatçıya saldırı görüyoruz. Devlet Sanatçısı ünvanı alan yılların usta sanatçısı olarak sizin görüşleriniz nelerdir?
L.K. :  2012 Yılının çağdaş Türkiye’sinde bir heykelin ucube denilerek yıkılması esef edilecek, üzücü bir şeydir. Heykel nasıl yıkılabilir, kim yıkabilir? Buna kimsenin gücü yetmez. Ama burada ne var? Burada dayatma var. Bu devletin gücünün sanatın üstünde kullanmak demektir! Bunu da protesto ettik. Zaten heykel yıkıldığı zaman sıranın devlet tiyatrolarına geleceğini biliyorduk. Tiyatrolar yıkıldı. Televizyona, sinemaya geliyor sıra. Bunların bütün hamleleri güzel sanatlara yönelik.  Atatürk’e , Cumhuriyete yönelik saldırılar bunlar. Atatürk’ü, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti sevmiyorlar, değiştirmek istiyorlar. Zaten çabaları bu.

E.K.:  Yaklaşık 20 yıl boyunca yayınlanan Olacak O Kadar programınız var. Tam bir klasik oldu ve ben de Olacak O Kadar ile büyüdüm. Peki neden kaldırıldı ve ne zaman yeniden ekranlara dönecek?
L.K.:  Herkes Olacak O Kadar ile büyüdü. Ama yeniden başlama imkanı yok. Olacak O Kadar programını televizyondan Tayyip ERDOĞAN kaldırttı ! Kanalı ya bu programı kaldırırsın ya da lisansınızı iptal ederiz diye tehdit ettiler. Onun için yeniden başlama ihtimali yok. Çağdaş, eleştirel hiçbir şeye, karikatürlere bile tahammülleri yok.

E.K. 19 Mayıs’ı kaldırmak, kutlanmasını yasaklamak istiyorlar. Sizce başarabilirler mi?
L.K.:  İnsanlarımız tepkisiz. Bir futbol maçı için kıyamet koptu. Bir maç yüzünden bütün Türkiye ayağa kalktı. Bir maç için gösterilen bu heyecanın %5’i Türkiye Cumhuriyeti için gösterilse ne 19 Mayıs’ı ne de Atatürk’ün herhangi bir şeyini kaldırabilirler. Ben gereken mücadeleyi kendi adıma veriyorum. Bunun dışında üzülmekten başka bir şey gelmiyor elimden.

E.K.:  Peki ya yeni anayasayı sorsak?
L.K.:  Bu yaptıklarını perçinleyecek doğrultuda bir anayasa olacaktır. Yasası da, anayasası da, hukukun fonksiyonu da bugün Türkiye’de tartışılır. Hukukun ne kadar bağımsız olduğu da konuşulur. Onun için anayasa bütünüyle tartışılır. Kendi istedikleri anayasayı yapmaya çalışıyorlar.

Bazı Filmler Devlet Tarafından Destekleniyor!

E.K. :  Sanata geri döndüğümüzde Türk sinemasında son dönemlerde bir hareketlilik yaşandığını görüyoruz. Türk filmleri, Türk yönetmenler ve oyuncular yurtdışında da ödüller alıyor. Sizce Yeşilçam Efsanesi geri mi dönüyor?
L.K.:  Yok hayır. Ben aynı fikirde değilim. Bu gidişle bu hükümet sanata bu gözle bakmaya devam ederse bu ülkede sinema da olmaz. Sinemada da farklı filmler vizyona giriyor. Ve bu filmler devlet tarafından destekleniyor. İş yapmadığı halde biletler birileri tarafından satın alınıyor. Salonlar sanki doluymuş gibi gösteriliyor. Bu gerçek Türk sineması olamaz.

E.K. Hangi filmleri kastettiniz?
L.K.:  Fetih 1453, Mahsun Kırmızıgül’ün New York’ta Beş Minaresi ve diğerleri. Bunların hepsi farklı içerikli filmler. Sinemayı da böyle bir noktaya çekiyorlar.

E.K. Günümüzde baktığımızda Leven Kırca, Ferhan Şensoy, Müjdat Gezen, Nejat Uygur gibi ustaları yaklaşık 40-50 yıldır görüyoruz. Ama bu ustaların yanına ekleyebileceğimiz genç kuşaktan kimse yok. Genç kuşağı siz başarılı buluyor musunuz? Levent Kırca kimleri izlemekten zevk alır?
L.K.:  Kimseyi izlemiyorum. Tiyatroda ülkenin yararına bir görüş beyan eden tiyatroları izliyorum. Mesela Genco Erkal’in çalışmalarını beğeniyorum.

E.K.:  Son olarak Kemalist Gençlik Gazetesi okurlarına neler söylemek istersiniz?
L.K.:  Atatürk’üne sahip çıkmalarını, Atatürk’ün onlardan istediklerini yerine getirmelerini, Atatürk’ün yolundan gitmelerini öneririm.

E.K.: Kemalist Gençlik okuyucuları adına bu güzel sohbeti bizlerle paylaştığınız ve destek olduğunuz için çok teşekkür ederiz
L.K.:  Ben teşekkür ederim

– Kemalist Gençlik gazetesi 4. sayısında yayımlanan röportajdır.

Yayınlandığı Adresler:

http://kemalistgenclik.org/2012/06/26/levent-kirca-olacak-o-kadari-kaldirtan-tayyip-erdogandir/

http://www.odatv.com/n.php?n=olacak-o-kadari-tayyip-erdogan-kaldirtti-0406121200

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş

Cevapla