TGB’nin Çuval Eylemi Azerbaycan Basınında

0 Yorum

TGB geçtiğimiz günlerde İstanbul Eminönü’nde yakaladığı ABD askerinin başına çuval geçirdi. Bu eylem Türkiye’de büyük ses getirdi. Hatta Azerbaycan medya kuruluşlarından Axar.Az’de TGB’lilerle röportaj yaparak eylemi Azerbaycan kamuoyuna duyurdu. 

RÖPORTAJLIK olarak, Azerbaycan medya kuruluşlarından Axar.Az’ın TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu ile yaptığı röportajı aşağıda yayınlıyoruz..

Bu olaylar zamanı sizin TGB-dən polis tarafdan tutuklanan oldu mu?

Polis tarafından 12 arkadaşımız gözaltına alındı ve 1 gece sonra serbest bırakıldı.

Bu eylem ne zamandan planlanıyordu?

11 Kasım Salı günü Amerikan savaş gemisinin geldiğini tespit ettik ve 12 Kasım’da protestomuzu gerçekleştirdik.

Çavuşoğlu bu gün açıklamasında, çuval geçirenlerin bedel ödeyeceyini bildirdi. buna fikriniz nedir?
Çavuşoğlu ve Amerikan yetkilileri bizleri bedel ödetmekle tehdit ettiler. Bu tehditlerin bizim için hiç bir hükmü yoktur. Bizler ülkemizin bağımsızlığı için her türlü bedeli ödemeye hazırız. Ve korkmuyoruz hiç birinden. Amerikan Emperyalizmi asıl bedel ödeyecek olandır. Ortadoğu’da döktüğü kanların, böldüğü ulusların, yarattığı terörün ve kargaşanın hesabını ödeyecekler. Bu hesabı Türk gençliği soracak, Türk milleti soracak ve emperyalizme karşı direnen tüm halklar, tüm uluslar bu hesabı soracak emperyalizmden. Asıl korkması gereken onlardır ve korktuklarını da çok iyi görebiliyoruz.

Türk camiası bu eylemi nasıl karşıladı?

Türk milleti 2003’de Irak’ta Türk askerinin başına geçirilen çuvalı unutmadı hiç bir zaman, içimiz hep sıcaktı. İşte bu eylem milletimizin içini soğuttu, gönlüne su serpti. Gencinden yaşlısına, sağcısından solcusuna, işçisinden akademisyenine polisine kadar toplumun her kesimi eylemimizi büyük bir sevinç ve gururla karşıladı.

ABD donanması İstanbuldan ayrılırken Türkiyə bayragını göyertesinde açmakla ayrıldı. Sizce ABD-nin bu addımı nasıl deyerlendiriliyor ve Türkiye ile ilişkilerde nasıl bir etki bıraxa bilir?

Amerika’nın savaş gemileri yurdumuza her ayak bastığında Türk gençliği tarafından protesto edilmiş, rezil rüsva olmuşlardır. Bu bizim ilk çuval eylemimiz değil son da olmayacak. Türkiye’de ve Dünya’da emperyalizme karşı yükselen çok ciddi bir damar var ve bu damar her yerde Amerika’nın karşısına çıkıyor. Irak’ta ayakkabı olarak, Türkiye’de çuval olarak. Ve çıkmaya da devam edecek. Bizim her çuval eylemimizden sonra askerlerin çarşı izinleri iptal ediliyor. Daha fazla onurlarının çiğnenmesini kaldıramıyorlar çünkü. İşte o bayrak bu yüzden göndere çekilmiştir, çekmek zorunda kalmışlardır. Dünya’nın direnen halklarının gözleri üzerlerindedir çünkü bunu çok iyi biliyor ve korkuyorlar. Bu bayrak çekme korkunun ve kabullenmenin göstergesidir.

Azerbaycanda sizin bu eylem takdıre layik karşılandı, ancak Türkiyede TGB-ni bu yüzen eleştirenler de oldu. Bu eylemden sonra siz ne gibi desek gördünüz ve ya her hangi eleştiri oldumu?

Aldığımız eleştirilerin yüzde sekseni olumlu idi bunun yanında elbet olumsuz eleştiriler de oldu. Askerlerin gariban olduğunu ve bunun bir şiddet eylemi olduğunu söyleyenler oldu. Bu tavır neoliberalizmin çok açık göstergesidir. Ayda 15 bin dolar alan Amerikan çavuşunu gariban diye nitelendirmek üstelik Afganistan’da, Irak’ta, Lübnan’da insanları vahşice öldüren, kadınlara tecavüz eden bu yağmacı katillere karşı yapılan protestoyu insancıl bulmamak açık bir Amerikan etkisidir. Hümanizm, barış gibi süslü lafların arkasına saklanan bu insanlar emperyalizmin çıkarlarına hizmet etmektedirler. Fakat milletimiz bunun çok iyi farkına varmıştır ve büyük bir sağduyu ile arkamızda durmuştur.

Türkiye hükumetinden Sizlere karşı nasıl engeller oldu, ya her hangi destek veriliyormu?

AKP hükümeti eylemlerimizi ve faaliyetlerimizi kısıtlamak için elinden geleni yapmıştır, bize karşı ciddi bir psikolojik savaş yürütmektedir.Fakat bu politikaları TGB tarafından geri püskürtülmüş ve halkta da bir karşılık bulamamıştır. TGB’nin çalışma tarzı kitle mücadelesine dayanmaktadır ve geniş kitleler tarafından benimsenmektedir. Halk içerisinde ciddi bir meşruluğu olduğu için bize zarar verememiştir AKP hükümeti. Üstelik gözaltı, tutuklama, zor gücü gibi yöntemlerle biz Türk geçliğini yıldıramadığını görmüştür.

Kobani ile ilgili Türkiye siyasi arenasında durum nasıl? Hükumetin İŞİD siyasetini nasıl deyerlendiriyorsunuz?

Ayn-el Arab üzerinden bugün ciddi bir psikolojik savaş yürütülmektedir. Yine mağdur edebiyatı ile ABD enstrümanları propaganda yapmaktadırlar. Fakat bu Arap topraklarında bugün halk kalmamıştır. Hepsi göç etmiştir. Ve şu anda Ayn-el Arab bölgesinde PKK’nın varlık yokluk savaşı verilmektedir. IŞID Amerika’nın kontrolünden çıkmıştır ve Amerika hem IŞID’i kontrol altına alabilmek hem de bölgedeki amacı olan tampon Kürt Devleti’ni yaratabilmek için PKK’yı kullanmakta ve silahlandırmaktadır. Ve bu savaş IŞID ile PKK arasında değil PKK ile Türkiye arasındadır. TSK da bunun farkındadır ve AKP hükümetini bu yönde sıkıştırmaktadır. AKP bir yandan Amerika bir yandan da Türkiye’nin milli kuvvetleri arasında sıkışmıştır. Fakat ABD’den yardım almadan savaşamayan PKK’nın acizliği burada ortaya çıkmıştır. ÖSO ile birleşen PKK ABD’den yardım almasına rağmen kaybetmektedir ve dolayısıyla bölgede Amerika kaybetmektedir.

TGB-nin Azerbaycan ofisi varmı ya bununla ilgili bir şeyeler düşünülüyormu?

26-27-28 Ekim tarihlerinde İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’nde uluslararası bir kurultay gerçekleştirdik, bu kurultaya Azerbaycan’dan Vatandaş Nida Hareketinden arkadaşlar da katıldılar. Ve kurultay sonunda uluslarası bir gençlik örgütü kurduk; Dünya Anti Emperyalist Gençlik Birliği.

Bu birlik içerisinde Azerbaycan’dan gençlerin de yer almasını ve Azeri arkadaşlarımızla ilişkilerimizi geliştirmeyi canı gönülden arzu ederiz.

Sorularınız için teşekkür ederiz, her türlü iletişime açığız, ilişkilerimizi geliştirmek isteriz.

Selamlar, sevgiler..

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş