‘Toprak Yaşamdır, Hayatın Kaynağıdır’

0 Yorum

Adapazarı TEMA Gönüllü Temsilciliğine Ocak 2015’te seçilen Ünsal Yürek çalışmalara hızlı başladı. Doğayla sürekli içiçe olmaya çalışan Yürek ile doğa üzerine, TEMA Gönüllü Temsilciliği ve yapacakları projeler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

-Ünsal Yürek kimdir?

Ünsal YÜREK 1979 İstanbul doğumlu, bir çocuk babası, çocuklara yaşanabilir bir dünya bırakmaya çalışan, doğa aşığı bir mühendistir.

-Ne kadar zamandır TEMA içerisinde çalışmalar yapıyorsunuz?

Ocak 2015 tarihinden itibaren TEMA Adapazarı Gönüllü Temsilcisi olarak çalışmaya başladım.

Adapazarı’nda TEMA olarak ne tür çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz? Yaptığınız projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Adapazarı’nda kısa bir sürede birkaç faaliyet gerçekleştirme fırsatımız oldu. Bir özel okul ile fidan dikimi faaliyetinde bulunduk. Bisiklet Sevenler Derneği Sakarya temsilciliği ile bisiklet turlarına katılarak TEMA Vakfını temsil ettik. Sakarya’nın en yüksek zirvesinde TEMA Vakfının bayrağını dalgalandırdık.

-Sizce toprak, doğa nedir? Size ne ifade ediyor?

Toprak yaşamdır, hayatın kaynağıdır, geldiğimiz ve gideceğimiz yerdir. Doğa bütün insanların beraber yaşamaları için bizi yaratanın oluşturduğu, bizimde her geçen gün bozmaya çalıştığımız eşsiz düzendir.

-Sizce yeşile, doğaya karşı en büyük tehdit nedir?

Her şeyden önce insan en büyük tehdittir. Siz bir hayvanın ormanı kirlettiğini gördünüz mü? Son 100 yılda endüstri uygarlığının doğaya verdiği tahrip bugüne kadar yaşamış tüm uygarlıkların verdiği zararın toplamından daha fazla. Bilinçsiz kaynak tüketimi dünyanın dengesini bozmaya, küresel ısınmaya çanak tutmaya devam etmekte.

-Takip ettiğimiz kadarıyla okullarla da ortak çalışmalar yapıyorsunuz.

Toplumun tüm kesimleri ile öncelikle Sakarya’mızın daha sonrada vatanımız için, beraber çalışmaya hazırız. Bu çerçevede en büyük destekçimiz Sakarya Üniversitesi Genç Tema topluluğu olmaktadır. Aynı zamanda Sakarya’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarından ve kulüplerden de destek alıyoruz.

-TEMA’nın da içinde bulunduğu ADIM ADIM projesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

TEMA Vakfı’nın “Dünyayı Kurtaran Adım” projesi için ilk yardımseverlik koşusu 17 Kasım’da yapılan 35. Vodafone İstanbul Maratonu’nda gerçekleşti. TEMA Vakfı’nı destekleyen ADIM ADIM koşucuları 17 Kasım’da gerçekleşen 35. Vodafone İstanbul Maratonu’nda “Dünyayı Kurtaran Adım Projesi” için koşarak ya da yürüyerek çevrelerinden bağış topladılar.

“Dünyayı Kurtaran Adım” projesi ise; doğa ve çevre problemlerinin tespit ve çözümünde en önemli unsur olan yerel farkındalığın ve gençlerin mücadele kapasitesinin geliştirilmesini amaçlıyor. Proje kapsamında Türkiye’nin 50 ilindeki 100 üniversite öğrencisi kapsamlı bir çevre eğitimi ve liderlik programına alınacak. Programa katılan gençlerin, programda edindikleri bilgi ve becerileri, üniversitelerinde oluşturacakları 50 kişilik bir grup üniversite öğrencisine aktarması ve yereldeki bir doğa sorununu seçip bu soruna çözüm olacak eylem planı ve/veya proje üretmeleri hedefleniyor. Böylelikle gençlerin doğanın korunması ve geleceği konularında söz sahibi olmaları, çözümlerinde aktif katılımcı olmaları amaçlanıyor.

Projenin en önemli çıktısı 2600 üniversiteli gencin çevre sorunları hakkında farkındalık kazanarak, bu sorunlarla mücadele yöntemleri ve yerel işbirlikleri konusunda eğitilmesi olacak.

-Minik TEMA, Yavru TEMA hakkında bilgi alabilir miyiz? Siz bu grupları oluşturmak için nasıl çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Erken çocukluk dönemi insan gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir ve çocukların bu dönemdeki deneyimleri, ömür boyu sahip olacakları yaklaşımları, değer yargılarını, davranışları, alışkanlıkları, becerileri ve kimliği belirler. Dolayısıyla hayatın ilk yılları, çocuklara doğa sevgisi kazandırmak ve sürdürülebilirliğe yönelik doğru tutum ve davranışlarını beslemek için iyi bir fırsattır. Bu fırsattan yola çıkılarak geliştirilen Minik TEMA, Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle 2010 yılından bu yana uygulanan Türkiye’nin en kapsamlı toprak odaklı erken çocukluk çevre eğitimi programıdır.

Yavru TEMA, TEMA Vakfı’nın 1996 yılından beri uyguladığı, 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı itibariyle yenilenerek geliştirilen ortaokul öğrencilerine yönelik çevre eğitimi programıdır. Ortaokul öğrencilerinin ekolojik okuryazar olmalarını desteklemektir. MEB – TEMA Vakfı arasında imzalanan işbirliği anlaşmasıyla yürütülen Yavru TEMA Doğa Eğitim Programıyla çocuklarımızın, bütün yaşam biçimlerine empati geliştiren, sürdürülebilirliği bir yaşam ilkesi olarak benimsemiş, doğaya bir bütün olarak bakabilen ve davranışlarının doğaya olan etkilerinin farkında bireyler olmalarına katkıda bulunmaktır.

Adapazarı TEMA olarak okullarda çalışmalarımıza bir sonraki dönemde ağırlık vermek istiyorum. Gerekli bazı eğitimlerin alınması ve öğretmen arkadaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Yapılanma ve eğitimler tamamlandıktan sonra yeni okullarda çalışmalarımıza başlayacağız.

-Son olarak eklemek istediklerinizi alalım..

Türkiye ÇÖL olmasın. Kim olursak olalım, yaşadığımız çevreyi korumak için hiçbir şey yapmayıp, her şeyi başkalarından beklersek, güzelim vatanımız yaşamaz hale gelecek. Hiçbir şey için geç değildir, zararın neresinden dönülürse kardır, evimizde geri dönüşüme destek olarak, suyumuzu tasarruf ederek, kullandığımız elektriğe dikkat ederek bile hem bütçenize hem de ülkemize yardım edebilirsiniz.

Röportaj: Ercan KÜÇÜK

twitter.com/ercandenizkucuk

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş