Trakya Üniversitesi Meriçspor ile Röportaj

0 Yorum

21.10.2014

BASKETMANİAEDİRNE

2013 yılında temelleri atılan ve ilk sezonunda Bölgesel Ligden TB3L’ye yükselen ve ilk kez doğrudan başlayan TB3L’de bu sene Edirne’yi temsil edecek olan Trakya Üniversitesi Meriçspor ile ilgili kulübün genel menajer Kenan Evren Eytiş ve kulübün baş antrenörü Mülkü Karadeniz ile yaptığımız keyifli röportaj…

Basket Mania Edirne : Hocam öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Kulübün kuruluş aşamasında kimler vardı ?

Mülkü Karadeniz : Kulübün kurulmasında yetki veren kişi rektörümüz sayın Prof. Dr. Yener Yörük. 1982 yılında kurulmasına rağmen Trakya Üniversitesi’nde basketbol, profesyonel olarak ilk kez sayın rektörümüz sayesinde akım yakaladı… Rektörümüzün talimatıyla o zamanın Sağlık Kültür Spor daire başkanımız Fatih Uluğ, Kırkpınar Beden Eğitimi BESYO müdürümüz Doç. Dr. İlhan Toksöz, Kenan Evren Eytiş ve Mülkü Karadeniz olarak bu işe girdik.

Basket Mania Edirne : İlk yılda Bölgesel Lig’de zor bir grup olmasına rağmen başarı yakalandı. Bu başarı nasıl geldi ?

Mülkü Karadeniz : 84 takım arasında İstanbul grubuna düştük. Düştüğümüz bu grup bizim için zor. Çünkü yeni ve çok genç oyunculardan kurulmuş bir takımdık. Açıkçası Evren abi haricinde bu işte tecrübeli diyebileceğimiz bir kimse yok. Benim de ilk antrenörlük tecrübemdi. Pamukkale Üniversitesinde iki sene yardımcı antrenörlük yaptıktan sonra böyle bir durumla karşı karşıya kaldık. Bizde iki uçlu düşünüldü. Hem Üniligde madalya amacı, hem de Bölgesel Ligde tecrübe kazanmaktı. Ama sonuç olarak sahada önemli işlere imza attık. Son derece kritik bir FMV Işık maçı oynadık burada. Üçüncü Ligde’de takım iyice birbirine kaynaştı.  Bizim amacımız yavaş yavaş basamakları tırmanıp hedefe ulaşmak.

”AMACIMIZ ADIM ADIM YÜKSELMEK”

Kenan Evren Eytiş : Biz yıllardır bu işi yapmıyoruz. Yaşayarak, öğrenerek bu işi yapmaya çalışıyoruz. En büyük hedefimiz kısmet olursa TB2L’de oynamak.

Basket Mania Edirne : Bu seneki ana hedef nedir peki ?

Mülkü Karadeniz : Öncelikli hedefimiz Ligde kalmak. Eğer girebiliyorsak sezon genelinde ilk 8 ‘e girmek. İlk 8’den sonra durum her şeye gebe.

Kenan Evren Eytiş : Bizim amacımız kolej takımı yaratmak. Genç ve koşan bir takım için uğraş veriyoruz. İçeride maç kazandığın sürece ki deplasmanda maç kazanmak her zaman zordur, şehir ve basketbol severler de ilgiyi yoğunlaştıracaktır. Bu seneki hedeflerimizden biri de halka hitap etmek ve halkın içine yayılmak.  Bülent Paçarız gibi bir basketbol sever bir ağabeyimizin, Adem Yetişken gibi basketbol sever bir arkadaşımızın yanımızda olması bizim için çok güzel ve önemli. Bu sayıları isimleri arttırdıkça hem şehirde daha çok kişinin haberi ve bilgisi olur; hem de daha çok sevilen bir kulüp oluruz diye düşünüyoruz. Sezon öncesinde ziyaretlerimiz olmuştu. Bu ziyaretlerimiz devam edecek.

Mülkü Karadeniz : Bu vizyonu gösteren kişi de şimdiki Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Ahmet Yence ‘dir. Ahmet Yence’nin vizyon konusunda bilhassa Edirne ile ilgili yayılma, halkla bütünleşme hususları onun kendi inisiyatifinden çıkan bir durum.

Her kulübün belirili bir bütçesi vardır.  Her takımın da hedefleri vardır. Ama Trakya Üniversitesi Meriçspor tek uçlu bir branş, ama tek uçlu bir kulüp değil. Örnek vermek gerekirse 10 tane üniversite öğrencisi var, takım 13 kişiden kurulmuş, 13 kişiden 10 tanesi üniversite öğrencisi.

TAKIMIN EN YAŞLI OYUNCUSU 88 DOĞUMLU

Mülkü Karadeniz : Takımımız 93-94 doğumlu oyunculardan kurulu. Bu manada baktığımızda çok alevli bir takımız. Rakiplerimizde yakın zamanda Birinci Liglerde oynamış oyuncular bulunuyor ki zaman zaman onları Mimar Sinan Spor Salonunda da seyrettik.

Kenan Evren Eytiş : Biz inandığımız ve doğru bildiğimiz yolda gitmeye çalışıyoruz. Hiç de acelemiz yok bir anda yükselmemiz için.

Basket Mania Edirne : Son Kepez Belediye galibiyetini anlatır mısınız bize ?

Mülkü Karadeniz : Maçtan önce bize sordular, sonuç ne olur diye. ”Basketbol oynayacaklar. Basketbola basketbolla karşılık verebilirsek maça ortak oluruz. Eğer dördüncü periyota çok büyük bir farkla geride girmezsek havlu atmayıp maça tutunuruz” diye cevap verdim ki aynen de öyle oldu. Şimdi önümüzde Bursaspor maçı var. Rakibimizde marka olmuş isimler var. Biz de takım olursak ancak bir yerlere gelebiliriz. Biz şahıslar üzerine oluşan bir takım değiliz, biz bir kolej takımıyız ve çok güzel bir takımımız var. Hedefler doğrultusunda ilerleyecek bir takımız.

Basket Mania Edirne : Bu keyifli röportaj için teşekkür ederim. Önümüzdeki Bursaspor maçı ve zorlu lig maçlarında başarılar dilerim.

Bir gönderi yayınlayabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş